Aukštaitijos Verslas

Tarybinių laikų elitas – pardavėjos


Iš sovietinių laikų spaudos atrodė, kad tik paukščių pieno rūksta. O iš tikrųjų be pažinčių, be „blato“, be papildomo užmokesčio negalėdavai gauti nieko.

eiles

SEKUNDĖS archyvo nuotr.

 

Esu panevėžietė pensininkė, nuolatinė „Sekundės“ skaitytoja. Jau seniai nebedirbu, laiko turiu daug, tad kiekvieną laikraščio numerį perskaitau nuo pradžios iki pabaigos. Skaitau apie politiką, verslą, kultūrą, sportą, mediciną, domiuosi žmonių pomėgiais, kelionėmis ir kt.

Pastaruoju metu didelio mano ir kaimynių dėmesio susilaukė „Sekundėje“ atsiradusi tema „Iššūkis Lietuvai“. Kadangi esame jau garbingo amžiaus, visi aprašomi įvykiai, gyvenimo tarybų Lietuvoje ypatybės mums gerai žinomos.

Jauniems žmonėms dabar sunku būtų suprasti anuomečio gyvenimo tvarką ir taisykles.

Laikraščiai mirgėdavo nuo pasakojimų apie didžiulius pasiekimus – visko pagaminama ir užauginama būdavo vis daugiau ir daugiau. Planai viršijami ir perviršijami, valdžia žmonėmis rūpindavosi vis labiau. Sparčiais žingsniais artėjom į šviesų rytojų, kur, kaip visiems buvo įkalta į galvą, bus „iš kiekvieno – pagal galimybes, kiekvienam – pagal poreikius“.

Iš anuometės spaudos atrodė, kad tik paukščių pieno rūksta. O iš tikrųjų be pažinčių, be „blato“, be papildomo užmokesčio negalėdavai gauti nieko. Avalynės fabrikai dirbo visu pajėgumu, bet geresnius batus, o kartais ir gana prastus, gaudavai tik iš pažįstamos batų pardavėjos jai keletą rublių į kišenę įdėjęs. Batų pardavėjos anuomet buvo visuomenės elitas – vaikščiodavo aukštai iškėlusios galvas. Baldai, indai, gatavi drabužiai, kosmetika ir kitos prekės taip pat nebūdavo lengvai prieinamos.

„Sekundės“ straipsnyje „Prie knygų eilės kaip prie duonos“ pasakota apie tai, kaip anais laikais sunku būdavo gauti gerų knygų. Iš tikrųjų, ir pačiai teko stovėti ilgiausiose eilėse ir po visus miesto bei rajono knygynus medžioti pasirodančių naujų – ne politinių ar propagandinių – knygų.

Žinodavau, kada ir kokiame knygyne bus atvežta ir iškelta naujų knygų, tad atsiprašiusi iš darbo lėkdavau ir prie durų laukdavau knygyno atidarymo valandos. Ne aš viena būdavau tokia – vežimo dieną knygyno durims atsidarius į vidų plūstelėdavo skaitytojai. Gerų knygų būdavo iškeliama nedaug – bet kažką gauti vis tiek pasisekdavo. Ypač Beržų gatvėje buvusiame knygyne.

Kartais, norėdamas gauti gerą knygą, turėdavai pirkti ir kokią nors nereikalingą brošiūrą, dažniausiai persunktą propaganda. Knygų medžiotojai žinojo, kad gerai gali pasisekti nedideliuose miesteliuose – pavyzdžiui, tokiuose kaip Troškūnai, kur visada prie knygyno stabtelėdavome.

O štai laikraščių ir žurnalų anuomet būdavo gausu. Juose publikuoti ne tik propagandiniai rašiniai. Ypač žurnaluose, kuriems užtekdavo vieno kito tokio rašinio, kiti būdavo įdomūs, prasmingi, pažintiniai. Žmonės pirkdavo, o dažniausiai, žinoma, prenumeruodavo žurnalus „Jaunimo gretos“, „Švyturys“, „Tarybinė moteris“, „Šluota“. „Mokslas ir gyvenimas“ ir kitus. Populiarūs buvo ir žurnalai rusų kalba.

Mes, vyresnės kartos atstovai, gerai prisimename ilgas eiles prie dešros, mėsos. Ko gero, tas neišblėso ir iš keturiasdešimtmečių atminties. Dažnam jų teko su tėvais tose eilėse grumdytis. Karo ir pokario metų vaikai nepamiršo ir prie duonos nusidriekdavusių eilių – tėvai dar rytui neišaušus, o kartais naktį siųsdavo eilės užimti.

Jauniems, prekybos centrų gausos išlepintiems žmonėms tikrai naudinga būtų paskaityti apie tuos laikus, kaip mes, tarybiniais laikais gyvenę ir dirbę žmonės, gebėjome išgyventi, neverkšlenti, nedejuoti, mylėti, džiaugtis ir tikėti.

Panevėžietė Regina

2016-08-09 14:24


Komentarai (17)

 • Nuomonė 2016-12-15 08:22

  Šių laikų elitas – valstybiniai vagys ir korupcionieriai.

 • Anonymous 2016-12-13 08:52

  Taip pilnai pritariu "Draugei"Reginai pameni ir aš tuos įdomius deficito šviesaus rytojaus laikus Man tarnauti teko sovietų kariuomenei.Zurnalai išties buvo idomus "jaunimo gretos"su spalvotomis nuotraukomis gražia Lietuvos miestų panorama ko "placiojoi buvusioje Tėvynei"su žiburiu nepamatyti užtat mus kariuomenei ir vadino nemcais rusų kalba dėl išskirtinės miestų kaimų tvarkos mediniai namai jei ne valdiški buvo dažomi gražiomis spalvomis tvoros šviesų malonu akiai o Ruso turisto tą pastebėjo mat po blatu Kauno turgui galėdavau gaut "Vrangler,Montana,Lewis straus,dzisu nepigus aišku jie buvo bet kad ne prijaučiantys šviesiai rytojui buvo aišku mes sklypuose isirasydamom Bitlu Skaičiai įvairios tuo laikmečiu draustos muzikos klausydavomes pas draugus tai nyku visko trūko o
  pažadai penkmečio planai klestėjo idomus Sekunde laikraštis tik Va visko
  pilna pinigų deficito laikai slegia

 • laima 2016-12-10 11:56

  dėl anų laikų dešros galima buvo pastovėti.jautėsi kad iš mesos pagaminta.dabar visko pilna o pinigų trūkumas,kad galėtum ką nori nusipirkti.kiek išmaldos prašančių ir socialiai remtinų. tais laikais rusai Lietuvą laikė mažąja Amerika.atvažiuodavo apsipirkti pas mus.

 • Saulė 2016-12-08 08:48

  Dabar darbas prekybos centruose tai kaž koks siaubas reikalauja vadovai nežino ko o atlyginimas baisu klausyti. Žmonęs ateina baisūs kaip baunas. Ne taip kaip užsienyje žmonės malonus, darbdavys geras žodžiu viskas ochei dirbu užsienyje negaliu atsidžiaugti. o čia Lietuvoje apsiverkti norisi.

 • augis 2016-11-27 10:09

  nebudavo tikrai prie konteineriu zmoniu o dabar gaujomis

  • Kazys suvalkietis 2016-12-21 09:02

   Tada net konteinerių nebuvo. Atliekas veždavo į mišką ir ten išversdavo. Riogsojo sofų matracai, padangos, seni televizoriai…

 • pažiūrėkite 2016-11-23 13:38

  į namus Sodų gatvėje, kur renovuodami namą atidengė sluoksnį po tinku – namas iš statybinių šiukšlių. O kur tos, kur buvo paskirtos namo statybai? teisingai, pavogtos. ir taip visur,,,

 • senis 2016-08-24 16:46

  tais laikais buvo viena partija, Komunistu. Ji Lietuvoje vienijo apie 10% gyventoju. Centras buvo Maskvoje, rusai neleido vietiniams smarkiai vogti. Dabar partiju, kaip sunu. Jos visos nesudaro nei 1% gyventoju, bet nebera rusu, nera kam draudzia vogti, todel Lietuva po biski optimizuojama. Tada uzteko viskam, keliams, mokykloms, medicinai, solidiems uzdarbiams, solidzioms pensijoms. Per visa sajunga zmoniu pajamos buvo pavienodos, soc.atskirties nesijaute. Pries pora men. 15 min.lt paskelbe statistika, 2016 m. Lietuvos gyventojai turi 74% pajamu, nuo turetu 1989 m. Tai vidurkis, ivertinus soc.atskirti, eiliniai gyventojai turi apie 30% nuo turetu 1989 m.elitas, sudarantis apie 1% gyventoju turi apie 1 000% pajamu, nuo turetu 1989 m. Ekspertai.eu apklausoje gyventojai sprende ka su tuo % daryti. Bendrai, tai reiketu pasiskaityti Baltusio Parduotas vasaras. Ten aprasoma musu dabartis ir ateitis. Kai konservolyberastai aiskina, kad jei ne rusu okupacija, mes gyventume kaip suomiai, jie nemeluoja, 1% lietuviu gyventu kaip suomiai, 99% butu baudziauninkai. Todel elitui ir vaidenasi, kad rusai puola, bijo, kad neatimtu prisivogto turto.

  • Alma 2016-08-27 07:26

   Solidžios pajamos, sakote? Solidžios jos buvo tik todėl, kad net dešra buvo deficitas. Negaliu suvokti, kad dar kažkas norėtų sugrįžti į tuos represijų laikus. Nebent tie, kas patys buvo represoriais.

  • Skaitytoja 2016-08-27 21:14

   Nevogė?! Čia tai naujiena?!

  • Vietinis 2017-01-01 22:13

   Jus matyt tas kas solidžiai tuomet uždirbdavote? Idomu idomu. Partijai, tai vienintelei priklausete, tarnybą neblogą prie ruso turėjote? O cia šast ir tapote niekas, skaudu suprantu. Dirbti nemokate, rusui tarnauti norisi… sėdite dabar visas ilgesi paskendęs ir lojate kaip šuva tų ne iš jusu partijos. :))

 • Valerija 2016-08-17 13:00

  Gaila šitos ponios, kad ji ir tarybiniais laikais rado kam duoti kyšį, dabar ir ieškoti nereikia, patys paprašo. Niekas neneigia, kad tais laikais nebuvo sunku, bet žmonės iš negalėjimo pragyventi pakelėse nesikorė, vaikų nežudė, nes neturi ko paduoti valgyti. O dabar gyvena gerai tik tie, kurie laisvės atkovojimo pradžioje sugebėjo pavogti žmonių investicinius, sukurti sau verslą, mokėti žmonėms už jiems sukurtą pelną tik minimumą ir tyčiotis iš jų, kad nemoka gyventi. Kol Lietuvoje taip bus, nebus nei laisvos Lietuvos, nei joje gyvenančių laimingų žmonių.

  • Laima 2016-08-18 07:43

   Totaliai nusišnekate. Man 37-eri. Užnugaryje neturiu nei įtakingų tėvų (tėtis miręs, augino viena mama), nei įtakingų giminaičių, nesu jokioje partijoje. Vien tik savo jėgomis baigiau aukštąją, turiu darbą ir nesiskundžiu atlyginimu, turiu vyrą – gamyklos darbininką, ne vadovą, du vaikus, patys nusipirkome namus ir galiu pasakyti tvirtai: džiaugiuosi, kad gyvenu čia ir dabar. Ne tinginčiam, ne prasigėrusiam žmogui yra visos galimybės kurtis ir gyventi. Suprantu, kad anie laikai kažkam buvo geresni, nes dirbti nereikėjo – net didžiausio pijoko iš darbo nemesdavo, nors tas ir dvi savaites liedavo. Turiu ką prisiminti iš vaikystės, bet, deja, tie vaizdai atminty man yra šlykštūs.

  • skaitytoja 2016-08-18 11:43

   O tada nevogė?! Atsakau vogė, tik buvo draudžiama viešai skelbti, informacija buvo griežtai kontroliuojama.

   Nuostalgija jaunystei, juk tada dabartiniai senjorai buvo jauni, sveiki. O tai gražiausi jų gyvenimo metai. Todėl jie aršiai gina savo jaunystės metus.

 • Aldona 2016-08-15 17:18

  Aha….tarybiniai laikai….prisimenu su ilgesiu ir nostalgija.Kodel?? gal todel,kad zmones budavo geresni,saziningesni.Vaikai gerbdavo vyresniuosius,kazkaip melo maziau buvo (nekalbu apie jokias propagandas,o tiesiog apie paprastu zmoniu paprasta gyvenima).Aisku siandien zmoniu mentalitetas pakites nenusakomai,bet geru saziningu zmoniu vis dar pasitaiko….

  • tai kad 2016-11-23 13:36

   ilgitės savo jaunystės…. Paprastas gyvenimas – kūčios už kruopščiai uždengtų užuolaidų ir griežtas prisakymas niekam nepasakoti? čia ne melas? Ėjimas į Bažnyčią sekmadienį kur nors tolėliau nuo svetimų negerų akių ? Čia žmonės buvo geresni? O gerumas mokykloje, kai kviečia pas direktorių pasiaiškinti, kodėl parašei tiesą? Kodėl turėjau gerbti tą direktorių ir tokius mokytojus? (Ypač, kai buvo ir kitokių?) O dabar turime suaugusią kartą tų, kurie buvo verčiami meluoti tos prievartos ir melo sistemos

 • Prisiminimai 2016-08-09 21:52

  O ypatingu elitu buvo dirbusios prekybos bazėje.