Aukštaitijos Verslas

Senienas prikėlė antram gyvenimui


Panevėžio dailės galerijos kiemelyje antram gyvenimui prikelti seni drabužiai, padangos, kėdės, nebereikalingi papuošalai. Į daiktus pažvelgę kitomis akimis jaunieji menininkai sumaniai juos pritaikė ir sukūrė ekomeno instaliacijas.

Kūriniai iš atliekų

Netylant diskusijoms dėl  besaikio vartojimo, abejingų  aplinkos tausojimui  lieka vis mažiau. Gyventojai išmoko  rūšiuoti šiukšles, stengiasi kuo ilgiau  naudoti tuos pačius daiktus. O išradingi panevėžiečiai prie ekologijos prisidėjo iš atliekų sukūrę menines instaliacijas.

Panevėžio dailės galerijos kiemelyje lankytojus pasitinka iš padangų sudėliota nemaža kompozicija. Ant suolelio vienas šalia kito sėdi iš popieriaus, senų kėdžių, vazonų, drabužių sukurti menininkas ir muzikantas. Į žvilgsnį patraukiančius ryškiaspalvius laiškus, kuriuose perteiktos moksleivių emocijos, ekologijos tema surašytos sentencijos, teko nuimti dėl lietaus.
Prikelti senus, nebenaudojamus daiktus sumanė dailės galerijos darbuotoja Rasa Stružienė. Į jos pasiūlymą iš karto atsiliepė ekologijai neabejingi žmonės: mokyklų, kuriose sustiprintos dailės pamokos, mokiniai, Panevėžio kolegijos Dailės fakulteto studentai.

Problemą sprendė išradingai

R.Stružienė įsitikinusi, kad ekologija turėtų jaudinti kiekvieną. O kad nebūtų nuobodu, šią temą nuspręsta perteikti žaismingai. Todėl  dailės galerijoje surengta projekto „Gamta, laikas, kuriantis žmogus“ ekomeno akcija.

Projekto vadovė sako, kad ekologija vienaip ar kitaip veikia kiekvieną, ji aktuali visose gyvenimo sferose. Todėl sumanyta į ją pažvelgti per meną. Juk nebenaudojamos antrinės žaliavos nebūtinai turi būti išmestos į sąvartyną.

„Ekologija užima vis svarbesnę vietą mūsų gyvenime, vis daugiau žmonių ją įvardija kaip savo gyvenimo būdą. Tai nenuostabu, nes norime gyventi sveikiau, švariau. Vyksta nemažai įvairių projektų, renginių aplinkosaugos tema, juose dalyvauja jaunimas. Iš tiesų mes patys galime užkirsti kelią naikinimui nukreiptai veiklai. Mūsų projektas įrodo, kad spręsti šią problemą galima išradingai, išmaniai pasitelkiant meną“, – tvirtina projekto vadovė.

Menines kompozicijas kūrė šeštokai, studentai, mokytojai. Pasak R.Stružienės, buvo įdomu stebėti, kaip kuria skirtingo amžiaus grupės.

„Smagu žiūrėti, kaip jauni žmogučiai suvokia ekologijos temą, kaip jie sugeba savo mintis išreikšti per meną“, – įspūdžiais dalijasi pašnekovė.

Papuošė aplinką

R.Stružienė pasakoja, kad prieš pradedant kurti ekomeną moksleiviams buvo pasiūlyta pasidomėti, kas tai yra, susirinkti kūrybos procesui reikalingas medžiagas. Projekto vadovės teigimu, tai buvo ir savotiška edukacinė programa.
„Norėjome ir siekėme, kad jaunimas ne tik susidomėtų ekomenu, bet ir patys įsitrauktų į kūrybinį procesą“, – pažymi Dailės galerijos darbuotoja.

Vytauto Mikalausko menų mokyklos mokinių grupė sukūrė skulptūrą „Diskusija dviese“ – kalbasi  muzikantas ir dailininkas. R.Stružienė paaiškina, kodėl jaunieji menininkai pasirinko tokią kompoziciją: V.Mikalausko menų mokykloje profiliuota dailė ir muzika.

Pasak mokytojos Astos Mincytės, kūriniui prireikė dėvėtų drabužių, nebenaudojamų vazonų, senų kėdžių, cemento. Jaunieji menininkai ir jų mokytoja parodė visuomenei, kad nebereikalingi daiktai gali iš naujo atgimti ir papuošti aplinką.

Idėją padiktavo ispanai

„Verdenės“ pagrindinės mokyklos mokiniai iš popieriaus sukūrė instaliaciją „Laiškas Žemei“. Idėja priklauso ispanams, su kuriais mokykla bendradarbiauja. Ekologijai neabejingi moksleiviai įvairiomis kalbomis parašė sentencijų apie Žemę, pavyzdžiui, „Saugokime Žemę – ji mūsų ateitis“.

„Išėjo labai spalvinga keturių lakštų, sukabintų erdvėje, kompozicija. Ją paįvairino plevenančios juostelės, ant kurių surašyti pamokomieji posakiai. Labai įdomus buvo kūrybos procesas, visa grupė dirbo išsijuosusi“, – šypsodamasi kalbėjo projekto vadovė. Pasak  „Verdenės“ pagrindinės mokyklos mokytojos Aušros Lazdauskienės, mokiniai kūrė bendrą „Laišką Žemei“ iš daugybės laiškų. Juose perteiktos vaikų emocijos, pateikti faktai apie ekologines problemas. Svarbiausia tema – turime saugoti savo planetą.

Surašė mintis

Panevėžio kolegijos studentai, vadovaujami Sigito ir Daivos Laurinavičių, nusprendė padaryti ilgaamžiškesnį kūrinį iš padangų. Jaunieji menininkai savo sumanymui įgyvendinti turėjo įvairiausių idėjų – nuo fantastiškų gyvūnų iki utilitarinės paskirties konstrukcijų.

Jų kompozicija pavadinta „Kelyje“. R.Stružienė sako, kad studentai idėjai įgyvendinti važinėjo po Panevėžio apylinkes ir rinko išmestas padangas.

„Akcijos dieną jaunuoliai padangas pjaustė, jungė jas sutvirtinimais. Išėjo fantastinė transporto priemonė“, – vykusiu projektu džiaugėsi Dailės galerijos darbuotoja.

Per akciją visi dalyviai ant didžiulio ritinio surašė savo mintis, pastabas apie, jų nuomone,  svarbiausias miesto ekologines problemas.

„Tiesiog norėjome, kad vaikai pamąstytų“, – atskleidė pašnekovė.

Mokinių nuomone, didžiausios miesto problemos – šiukšlinimas, užterštumas, teršalų pylimas į upes, kitus telkinius, nenoras rūšiuoti atliekas, sunkiasvorių mašinų važiavimas pagrindinėmis miesto gatvėmis ir jų išmetamos kenksmingos dujos.

„Matome, kad auga mąstantys jaunuoliai“, – padarė išvadą projekto vadovė.

Aptarė miesto problemas

R.Stružienė pasidžiaugė, kad mokyklose mokytojai su mokiniais rinkosi į seminarus, kuriuose diskutavo aplinkosaugos temomis, ieškojo problemų sprendimų būdų. Tarsi patvirtinant projekto temą, Dailės galerijoje jaunuoliai buvo vaišinami ekologiškų ūkių vaisiais, gavo ekologiškus rašiklius.

Prie projekto prisijungė Ekologijos skyriaus specialistai, jie supažindino mokinius su ekologine situacija mieste.

Dailės galerijos specialistė Virginija Januševičienė moksleiviams papasakojo apie pasaulinę situaciją. Ne vieną jaunąjį menininką išgąsdino žodžiai, kad už keliasdešimt metų gali išsekti visi žemės resursai, jei mes nespręsime problemų.

„Jei nenorime persikelti gyventi į kitą planetą, turime rūpintis sava“, – pabrėžė specialistė.

Per projektą buvo žiūrimas Virginijaus Benašo fotofilmas „Klevų akis“.

Vaida REPOVIENĖ, Sekunde.lt

2012-06-15 13:10