Aukštaitijos Verslas

Potsdamo konferencija Lietuvai negalėjo pasibaigti kitaip, tvirtina ekspertai


Prieš 60 metų prasidėjusi Potsdamo konferencija, po
kurios Lietuva pasiliko Sovietų Sąjungos įtakos zonoje, negalėjo priimti kitokio sprendimo, tvirtina istorikai ir tarptautinės teisės specialistai.

Be to, jie 1945 metų liepos 17 – rugpjūčio 2 dienomis vykusios Potsdamo konferencijos nutarimuose įžvelgia mūsų šaliai palankių nuostatų – nė viename dokumente nebuvo pripažinta Lietuvos okupacija.

“Šiandien realistiškai žiūrint nemanau, kad buvo galima ko nors kito tikėtis, – komentuodamas prieš šešias dešimtis prasidėjusios konferencijos rezultatą, pirmadienį per spaudos konferenciją tvirtino tarptautinės teisės ekspertas Dainius Žalimas. – Jei faktiškai tų teritorijų (Rytų Europos – ELTA) užėmimas nebūtų paliktas Sovietų Sąjungos įtakos zonoje, alternatyva buvo kitas karas. Vakarai nusprendė palaukti, kol sovietų imperija pati subyrės. Tai pasiteisino, tik ne taip greitai”.

Sovietologas, buvęs Lietuvos ambasadorius Izraelyje Romas Misiūnas taip pat tvirtino, kad tuometinė tarptautinė situacija neleido tikėtis kitokių sprendimų.

Anot jo, Vakarai turėjo savų išskaičiavimų – išspręsti Antrąjį pasaulinį karą pralaimėjusios Vokietijos likimą ir patirti kuo mažiau nuostolių Tolimuosiuose Rytuose, kur toliau tęsėsi karas su Japonija. Tuomet buvo tikimasi, kad sovietų režimas gana greitai sužlugs, todėl okupuotoms Baltijos šalims ir kai kurioms kitoms valstybėms nebuvo skiriama daug dėmesio.

Be to, Rytų Europos šalys, kur buvo įsigalėję “švelnūs autoritariniai režimai”, Vakaruose neturėjo palankaus įvaizdžio. Demokratinėmis valstybėmis buvo laikomos tik Čekoslovakija ir Suomija.

Tačiau diplomatas pažymėjo, kad toks Vakarų neveiklumas Baltijos šalių atžvilgiu joms tam tikra prasme išėjo į gera. Tuomet buvo vengiama kalbėti apie Lietuvos, Latvijos ir Estijos inkorporavimą į SSRS, mat žadėta tai aptarti trečioje taikos konferencijoje po Jaltos ir Potsdamo, kuri taip ir neįvyko. Toks okupacijos nepripažinimas buvo užfiksuotas ir esą ilgainiui tapo vis sunkiau jį atšaukti.

D. Žalimas priminė, jog net po Lietuvos okupacijos JAV, prie Šventojo Sosto ir kai kuriose kitose šalyse veiklą tęsė Lietuvos diplomatinės atstovybės, o mūsų šalis de jure buvo laikoma nepriklausoma.

Tarptautinės teisės ekspertas apgailestavo, kad Rusijos politikai retkarčiais mini Jaltos ir Potsdamo konferencijų nutarimus kaip neva patvirtinančius Baltijos šalių inkorporavimą į SSRS. Anot jo, pastarosios konferencijos dokumentuose apie tai visai nekalbama, o Lietuvos, ir ne Lietuvos SSR, pavadinimas minimas tik dalijant Rytų Prūsiją.

“Taip aiškiai parodyta, kad jokiu būdu nebuvo Lietuvos pripažinimo kaip Sovietų Sąjungos sudėtinės dalies”, – teigė D. Žalimas.

Tačiau, anot Seimo nario Emanuelio Zingerio, Potsdamo konferencijos nutarimais Lietuva, Latvija ir Estija faktiškai buvo paliktos SSRS įtakos sferai, nors pasirašydamos deklaraciją JAV ir Didžiosios Britanijos vyriausybės esą puikiai žinojo, kas atsitiks su žmogaus teisėmis Josifo Stalino režimo dominuojamoje Europoje.

“Potsdamo konferencija nulėmė, kad pusę amžiaus išgyvenome vergijoje, baimėje, politinėje ir ekonominėje depresijoje. J. Stalinas mus grąžino į viduramžius”, – pažymėjo parlamentaras.

E. Zingerio teigimu, svarbu, kad šiandien Vakarai prisimintų, kodėl Rytų Europa vejasi juos iš paskos, nes “mes 50 metų buvome palikti Stalino, o vėliau – komunistinės Maskvos įtakos zonai”.

Pasak parlamentaro, rugsėjo 30 dieną Seime rengiama konferencija, skirta Jaltos ir Potsdamo susitikimų rezultatams, į kurią žadama pakviesti politikus ir intelektualus iš viso pasaulio.

1945 metų vasarį, Antrajam pasauliniam karui einant į pabaigą, Jaltos konferencijoje buvo nutarta sunaikinti nacizmą, okupuoti Vokietiją ir nubausti karo nusikaltėlius, be to, rytinė Lenkijos dalis buvo atiduota SSRS.

Po penkių mėnesių į Potsdamą susirinkę Prancūzijos, Didžiosios Britanijos, JAV ir Sovietų Sąjungos lyderiai nusprendė, kad dalis Rytprūsių (dabartinė Kaliningrado sritis) perduodama administruoti, o ne aneksuoti SSRS.

Taip pat buvo priimti nutarimai dėl Vokietijos nuginklavimo ir demokratizavimo, suderintos Berlyno ir Vokietijos okupacinės zonos, nustatyta Lenkijos siena su Vokietija pagal Neisės ir Oderio upes, sukurtas tarptautinis karinis teisininkų tribunolas.

ELTA

2005-07-18 12:00