Aukštaitijos Verslas

„Kelių erelių“ siaubui neatsiranda teisėjo


Pasvalio apylinkės teismui atsisakius atversti Panevėžio apskrities kelių policijos biuro viršininko Virginijaus Mačėno baudžiamąją bylą, apygardos teismui teks vėl ieškoti jos galinčių imtis Temidės tarnų. 

Neatsiranda teisėjų

Jau antram apylinkės teismui atsisakius nagrinėti Panevėžio apskrities kelių policijos biuro viršininko Virginijaus Mačėno baudžiamąją bylą, apygardos teismui teks vėl ieškoti jos galinčių imtis Temidės tarnų.

Principingumu „kelių ereliams“ garsėjančio pareigūno galimą nusikaltimą narplioti sutikusiai ne tik už Kelių eismo taisyklių pažeidimus, bet ir aplaidų darbą baustai Pasvalio teisėjai Virginijai Jurkštienei irgi teko nusišalinti. To prašė V.Mačėnas ir jo advokatė. Prieš trejetą mėnesių tokį pat prašymą Panevėžio apylinkės teismui buvo pateikusi kita pusė – vienos saugos firmos savininkas Robertas Janutis, pareigūną kaltinantis neteisėtai paviešinus duomenis apie jo teistumą ir praeityje įvykdytas nusikalstamas veikas.

Į posėdį policijos automobiliu

Kadangi V.Mačėnas nuo pareigų nėra nušalintas ir iki šiol vadovauja Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) Kelių policijos biurui, į teismo posėdį Pasvalyje atvyko tiesiai iš darbo tarnybiniu automobiliu ir vilkėjo policijos pareigūno uniforma. „Ši byla absoliučiai susijusi su darbu, su mano tiesioginėmis pareigomis“, – aiškino V.Mačėnas.

Be to, už teismo posėdžiuose darbo metu praleistą laiką pareigūnui turės būti mokamas vidutinis darbo užmokestis.
Palaikyti teisiamo V.Mačėno šįkart atvyko ne tik jo žmona, vyrą lydėjusi ir į teismą Panevėžyje, bet ir Pasvalyje gyvenantys brolis ir sesuo. „Norėčiau, kad žmona neitų į posėdžius, bet neklauso“, – juokavo pareigūnas. V.Mačėnas teigia jaučiantis ir savo kolegų pareigūnų palaikymą.

Teisėjai padarė užuominą

Pasvalio teisėja V.Jurkštienė tikėjosi iš vieno teismo į kitą mėtomą V.Mačėno bylą pradėti nagrinėti iš esmės. Tam neprieštaravo nei R.Janutis, nei jo gynėjas, nei prokuroras.

Tačiau V.Mačėnas pareiškė tokios jų pozicijos nesuprantantis. Mat prieš keletą mėnesių tiems patiems bylos dalyviams Panevėžio apylinkės teismas neįtiko tik todėl, kad jame nagrinėjamos V.Mačėno vadovaujamo Kelių policijos biuro perduotos eismo taisyklių pažeidėjų bylos.

Visos apskrities kelių policijos patruliams vadovaujantis V.Mačėnas teigė ne mažiau darbo reikalų turintis ir Pasvalio apylinkės teisme.

Pareigūnas užsiminė, jog ir pati teisėja V.Jurkštienė turėtų susiprasti, kodėl jai derėtų atsisakyti šios bylos.  „Tuo labiau kad ir teisėja turi kitų motyvų, jei prisiminsime 2007 metus“, – teismo posėdyje intrigą paliko V.Mačėnas.
Net per posėdžio pertrauką pareigūnas neatviravo žiniasklaidai, ką reiškia jo užuomina teisėjai.

Turėjo reikalų su policija

Kelių policijos biuro viršininkas V.Jurkštienei veikiausiai priminė prieš penkerius metus plačiai nuskambėjusį skandalą.
Temidės tarnaitė į policijos pareigūnų nemalonę buvo patekusi 2007-aisiais, kai Vilniuje, Olandų gatvėje, važiuodama asmeniniu automobiliu „Audi 80“ bandė persirikiuoti į kitą eismo juostą ir nežymiai kliudė kitą automobilį. Persimetusi keliais žodžiais su jo vairuotoju, teisėja, nė nelaukusi, kol atvyks policijos pareigūnai, iš įvykio vietos pasišalino. Toks aukštos kvalifikacijos teisininkės poelgis nustebino policijos patrulius. V.Jurkštienei buvo surašytas protokolas. Tačiau teisėja nutarimą dėl galimo pažeidimo apskundė teismui, o šis visą medžiagą perdavė nagrinėti Teisėjų etikos ir drausmės komisijai.

V.Jurkštienė į Pasvalio apylinkės teismą buvo perkelta 2009-aisiais. Iki tol ji teisėjavo Vilniaus miesto 4-ajame apylinkės teisme.

Prieš metus V.Jurkštienei Teisėjų garbės teismas buvo skyręs griežtą papeikimą už tai, kad daugelyje savo nagrinėjamų bylų ji nesilaikė nustatytos tvarkos ir terminų.

Su teisėju kaimynai

Panevėžio apygardos teismo sprendimas V.Mačėno bylą perduoti Pasvalio teisėjams nesuprantamas ir pareigūno advokatei Daivai Gadliauskienei. Mat V.Mačėnas su Pasvalio kraštu susijęs ne tik darbo reikalais. Pareigūnas gimęs ir užaugęs Pasvalio rajono Titkonių kaime, o su keliais metais jaunesniu Pasvalio apylinkės teismo teisėju Algirdu Švedavičiumi mokėsi toje pačioje mokykloje. V.Mačėno ir šio teisėjo tėvai gyvena tame pačiame kaime. V.Jurkštienei policijos pareigūno byla atiteko po to, kai šios atsisakė A.Švedavičius.

V.Mačėno ir jo advokatės prašymui nušalinti visą Pasvalio apylinkės teismą pritarė ir prokuroras bei nukentėjusysis su savo gynėju, nors visi trys posėdžio pradžioje neprieštaravo, kad byla būtų pradėta nagrinėti iš esmės. „Aišku, nėra suprantama Panevėžio apygardos teismo pozicija, kodėl byla perduota Pasvaliui“, – pripažino apygardos prokuroras Audrius Leonavičius.
R.Janučio advokatas patvirtino, kad tokia byla turėtų būti nagrinėjama ne Panevėžio apskrities teisme.

Kaltinamas atskleidęs viešą paslaptį

Teisėjai V.Jurkštienei nusišalinus nuo šios bylos, ji bus grąžinta Panevėžio apygardos teismui. Šis dar kartą spręs, kokio krašto Temidės tarnams patikėti narplioti pareigūno galimą nusikaltimą.  Į teisiamųjų suolą V.Mačėnui teko sėsti dėl kelerių metų senumo įvykių. R.Janutis į prokuratūrą kreipėsi dėl to, kad neva toje pačioje kaip ir jis „Ekranas 2“ sodų bendrijoje sklypą turintis V. Mačėnas pasinaudojo policijos duomenų baze, joje rado informaciją apie R.Janučio teistumą ir vėliau apie tai papasakojo kitiems sodų bendrijos nariams.

Tuo metu pats V. Mačėnas anksčiau žurnalistams yra sakęs, kad verslininko praeitimi jis domėjosi tarnybos reikalais. Prieš kelerius metus Kelių policijos biuro viršininką pasiekė informacija, kad vienas jam pavaldžių pareigūnų nelegaliai dirba šio panevėžiečio įmonėje. Jam taip pat kėlė įtarimų kai kurių R.Janučio įmonės siūlomų apsaugos paslaugų teisėtumas. Pavyzdžiui, savo firmos automobilius jis buvo pažymėjęs juostomis ant šonų, kurios gali būti naudojamos tik policijos tarnybiniams automobiliams žymėti.

V.Mačėnas neslepia tuomet iš tiesų policijos duomenų bazėje peržiūrėjęs informaciją apie verslininką. Ten rado duomenų, už ką ir kada šis buvo teistas.

Tačiau apie tai, kad R.Janutis turėjo reikalų su teisėsauga, V.Mačėnas tvirtina niekam neišplepėjęs. Panevėžiečiams šio verslininko praeitis ir taip nebuvo paslaptis. Kadaise vietos spaudoje netgi buvo išspausdintas policijos prašymas atsiliepti nuo sukčiavimu įtariamo R.Janučio nukentėjusius asmenis.

Teisingumo jau sulaukė

Kol nesibaigęs teismo procesas, R.Janutis su žiniasklaida bendrauti atsisako. Nors byla dar nė nepradėta nagrinėti, V.Mačėnas teigia jau sulaukęs šiokio tokio teisingumo. Jam pavyko pasiekti, kad praeityje teistas R.Janutis prieš keletą mėnesių būtų pašalintas iš policijos rėmėjų gretų. Kad tai įvyktų, V.Mačėnui prireikė net du kartus rašyti prašymą komisariato viršininkui.

Taip pat iš darbo pasitraukė kurį laiką dvigubą žaidimą žaidęs V.Mačėno pavaldinys – tuo pačiu metu dirbęs policijos pareigūnu ir nelegaliai triūsęs R.Janučio saugos firmoje.

Vidaus reikalų sistemoje V.Mačėnas dirba nuo 1983-iųjų. Per tiek laiko jis keliasdešimt kartų skatintas padėkomis.

Inga KONTRIMAVIČIŪTĖ, Sekunde.lt

2012-07-21 08:14


Komentarai (6)

 • eismo dalyvis 2012-07-24 15:29

  Vieniems “kelių ereliams” jis siaubas, o kitiems šventasis ir užtarėjas, jau toks Lietuvoje teisingumas.

 • Titas 2012-07-24 08:26

  Pagarba Mačėnui..O klausimas seimūnams: kaip gali teistas žmogus vadovauti saugos tarnybai ir saugoti eilinių piliečių turtą. tai tas pats kas lapę pastatyti vištidės sargyboje

 • matas 2012-07-21 11:38

  Manau ,kad ponas Mačėnas turėjo būti nušalintas nuo pareigų.Čia gi baudžiamoji byla ir neturėtų pareigūnas būti išskirtinis.
  O tą žmogelį užjaučiu,nes žinau kas yra grumtis su visa sistema
  O žurnalistui reikėtų būti objektyviam ir nerašyti vaikiško rašinėlio,palaikant vieną pusę
  Nėra tas Mačėnas toks šventas,kokį čia norima pavaizduoti

 • skaitytojas 2012-07-21 10:33

  Negaleciau patiketi, kad V.Macenas butu pazeides istatyma. Tas zmogus atrodo itin aukstos morales. O jei nera nusalintas nuo pareigu, turbut visa sita byla – tik muilo burbulas.