Aukštaitijos Verslas

Turguje siautėjo liepsnos (atnaujinta)


Vakar, antradienį, po pietų centrinėje turgavietėje buvo neramu. Čia liepsnojo kelios stoginės. Gaisras vieną jų su viduje buvusiomis pramoninėmis prekėmis suniokojo visiškai, apdegė ir šalia esančios stoginės, sulietos ne vieno prekybininko prekės. Turguje prekiaujantys žmonės patyrė didelių nuostolių. Nė vienas prekeivis nebuvo apsidraudęs.   

Sugadino turtą

Pranešimą, kad turguje iš dviejų stoginių rūksta dūmai, ugniagesiai gavo apie 14.30 val. Į įvykio vietą atskubėjusieji automobilį pastatė prie įvažiavimo į turgų ir gaisro židinį pasiekė ištempę laistymo žarnas. Per keliolika minučių liepsnos pasiglemžė vieną stoginę. Ant sienų liko tik metalinės grandinės, jos skirtos prekėms kabinti. Ugnis suniokojo ir šalia esančiose stoginėse buvusį turtą, apgadino duris.

„Prekės sugadintos nepataisomai, o kurios dar liko – prasmirdo dūmais“, – kalbėjo kelios vos ašaras tramdančios prekybininkės. Moterys tikino, kad visus stoginėse buvusius daiktus teks išmesti.
„Prasmirdusių gaminių nebeišskalbsime“, – apgailestavo prekeivės.

Braukė ašaras

Nors ugniagesiams greitai pavyko numalšinti liepsnas, į turgų vis dar plūdo susirūpinę prekybininkai. Vienus apie nelaimę informavo turgaus administracija, kiti gavo perspėjimus iš saugos tarnybų, nes suveikė signalizacijos.

„Jau buvau baigusi darbą, kai suveikė signalizacija“, – sakė prekybininkė Aušra. Nors gaisras buvo užgesintas, ugniagesiai prašė susirinkusiųjų atidaryti savo stoginių duris, kad galėtų įsitikinti, jog liepsnos nepersimetė į kitas patalpas. Kai kurios nukentėjusiosios braukė ašaras, o tie verslininkai, kurių prekių nepasiekė ugnis, baiminosi dėl dūmų kvapo. Ne vienas jų kalbėjo, kad bent savaitę negalės normaliai dirbti.

„Kas eis į turgų, kai jaučiama tokia smarvė. Ir taip mažai uždirbame, o dabar ši nelaimė prisidėjo“, – kalbėjo atokiau nuo gaisro židinio prekiaujantys panevėžiečiai.

Apaugo gandais

Po turgų iš karto pasklido gandai. Vieni tvirtino, kad kioskus netyčia uždegė girtaujantys vyrai. Juo labiau kad į turgų galima laisvai patekti iki 17 val., nes tik tada užrakinami vartai. Kiti įtarė, kad tai – padegimas. Buvo manančiųjų, kad gaisrą galėjo sukelti netikusi elektros instaliacija.

„Kai kurių verslininkų patalpose išvedžiota labai daug elektros laidų, jie visaip suraizgyti“ – kalbėjo savo vardo nenorėjusi sakyti netoli nelaimės vietos prekiaujanti moteris.

Pirminiais duomenimis, nuo ugnies nukentėjo trys kioskai ir jose buvusios prekės.

Kodėl kilo gaisras, nustatys ekspertai.

„Tikėtina, kad gaisras sukeltas tyčia, nes turgaus administracijai neleidžiama legalizuoti stoginių ir taip norima turguje prekiaujančius asmenis išgrūsti už borto. Taip veikiausiai norėta parodyti, kad pasitvirtino ugniagesių nuogąstavimai. Būtent jie neleido įteisinti stoginių nes šios neva neatitinka įstatymuose numatytų reikalavimų“, – kalbėjo grupelė prekybininkų.

Pasipriešino ugniagesiai

„Sekundė“ rašė, kad turgavietės valdytojai teismuose kaunasi dėl prieš 7 metus laikinai pastatytų stoginių. Bendrovė „Kauptė“, tai yra turgaus savininkai, per teismą bando įteisinti nelegaliomis laikomas medines prekyviečių konstrukcijas.

Stogai virš prekystalių atsirado prieš kelerius metus. Dokumentuose užfiksuota, kad laikini statiniai – pavėsinės – gali stovėti trejus metus, paskui jas teks griauti arba sutvarkyti taip, kad nebūtų kliūčių įteisinti kaip nelaikinus pastatus. Tačiau stoginių egzistavimui pasipriešino ugniagesiai – mat jos neatitinka įstatymuose numatytų reikalavimų. Gaisrininkai reikalauja, kad ant plastikinio stogo būtų įtaisyti dūmtraukiai, o tai turgaus atstovams, atrodo nereikalingas ir techniškai neįmanomas dalykas.
„Sekundės“ rašė, kad stoginės turguje atsirado 2005 metais. Projekte jos buvo numatytos kaip laikinieji statiniai. Vėliau niekas neprašė pratęsti laikinų statinių galiojimo, todėl pagal dokumentus pavėsinės tapo nelegalios ir prilyginamos savavališkai statybai. Turgaus administracijai buvo surašytas aktas dėl savavališkos statybos. Buvo duotas pusės metų terminas, kad turgaus administracija parengtų tinkamą projektą arba nugriautų nelegalius statinius, tačiau nieko nebuvo padaryta.

Vaida REPOVIENĖ, Sekunde.lt

2012-07-04 09:30