Aukštaitijos Verslas

Lenda našlių paslaptys


„Kai turi gerą gyvenimo draugą, tai ir našlių pensijos nebereikia“, – sako senjorė Marija. Tačiau keturiasdešimčiai Panevėžio apskrities našlių parankiau buvo tuoktis, bet neatsisakyti valstybės paramos.

Stock Photography: A portrait of a mature couple aged 50-60 years old, both smiling whilst the man presents the lady with a flower from a basket in a sunlit garden (Photo by Popperfoto/Getty Images)

Ir vyresnio amžiaus žmonės tuokiasi, bet skaičiuojant pensijas kai kurie ima ir pamiršta šeiminius įsipareigojimus.

Piniavos gyventoja Marija Vasiulienė savo vyrą palaidojo prieš 33 metus. Nuo to laiko jauna našle likusi moteris tikina nė karto nepagalvojusi tekėti dar kartą. Nors gerbėjų jai netrūko.

„Mano vyras buvo muzikantas. Ir pati esu linksmo būdo. Todėl sau tinkamo gyvenimo draugo nebeteko sutikti. Aišku, aplinkiniai netiki, kad per ilgus našlavimo metus nieko nebuvo. Buvo tų gerbėjų, vakaronių, bet neturėjau net minties antrą kartą tekėti. O dabar jau anūkai rūpi. Kam man dar galvą sukti dėl vyro?“ – šypsojosi 79-erių Marija.

Pašnekovė neslepia, kad našlauti nėra lengva – toks žmogus visada jaučiasi kaip žirnis prie kelio. Niekam jis nereikalingas, niekas jo neapgins.

„Būdavo, nueini į balių ar vakaronę, vyrai pašokdina. Ir žiūrėk – jų žmonos jau pyksta, o pažįstami jaunikį bando rasti“, – prisimena piniavietė.

Užjausdama savo likimo moteris, Panevėžyje M. Vasiulienė įkūrė našlių bendriją „Svajonė“. Čia susirenka tos, kurios stengiasi atitrūkti nuo niūros kasdienybės, vienatvės. Jos lanko šventes, renginius, skaito spaudą, keliauja, diskutuoja, dalijasi sveikatos patarimais.

Kai kurias moteris, pasak bendrijos pirmininkės, dažnai lanko liūdnos mintys, tad reikia jas traukti iš vienatvės. Pati Marija prasiblaško dirbdama darže, rinkdama vaistažoles, giedodama chore, užsiimdama kita naudinga veikla.

Slepia draugystę

Senjorė supranta, kad kartais našlių gyvenime neužtenka užimtumo ir širdį bei mintis uždega tik nauji santykiai.

„Prisimenu, sėdžiu prie Lėvens, prieina draugė su gėlėmis. Su ja susidraugavau renginyje. Ji prisipažino, kad susirado gerą žmogų ir už jo ištekėjo“, – „Sekundei“ pasakojo pensininkė.

Tačiau tuokiasi, pasak pašnekovės, reta vyresnio amžiaus pora. Kai kurie draugauja ir netgi nuo aplinkinių tai slepia.

Galbūt taip elgiamasi būgštaujant visuomenės požiūrio. Tačiau M. Vasiulienė neneigia, kad tai gali būti daroma ir dėl išskaičiavimo, kad ir nedidelio. Našliai gauna 21 euro pensiją.

„Prisimenu tuos metus, kai buvo atkurtos našlių pensijos. Mes su bendramintėmis važiavome į Seimą, prašėme valdžios, kad suteiktų našliams paramą. Tai buvo sunkus darbas, ir mes pasiekėme. Jau tada pildydamos dokumentus dėl našlių pensijos pasižadėjome, kad nieko neslėpsime. Ir savo bendrijos nares įspėjau, kad nepiktnaudžiautų šita parama. Bet manau, būna atvejų, kai pensija gaunama nesąžiningai“, – atvirai pasakojo piniavietė.

Galiausiai, anot jo, jei susirandi gerą vyrą, tai ir tos pensijos nebaisu atsisakyti.

Pamiršo, kad susituokė ir išsiskyrė

Tačiau „Sodra“ suskaičiavo beveik 40 Panevėžio apskrities gyventojų 2014–2016 metais neteisėtai gavo našlių pensijas.

alfonsas-petrauskas

„Sodros“ Panevėžio skyriaus direktoriaus A. Petrausko teigimu, nežinodami ar tyčia kai kurie metų metus nesąžiningai gaudavo našlių pensijas.T.Šiaudinio nuotr.

„Kalbama ne apie praėjusiais metais dokumentus pateikusius gyventoju, bet apie ilgamečius pensijos gavėjus. Nustatyta, kad įstatymo jie nepaisė dar prieš atkuriant našlių pensijas sutuoktinių netekusiesiems. Būtent iš tų laikų duomenis apie našlių praeitį surinkti itin sudėtinga“, – „Sekundei“ teigė „Sodros“ Panevėžio skyriaus vadovas Alfonsas Petrauskas.

Seniau duomenys apie asmens civilinius aktus buvo rašytiniuose dokumentuose. Dabar jie yra kaupiami elektroninėse bazėse. Todėl prieš daug metų našliais tapę žmonės galėjo lengviau nuslėpti ir antrą santuoką, ir skyrybas.

„Buvo toks atvejis, kai našlė ištekėjo antrą kartą ir išsiskyrė. Tada nusprendė, kad vėl liko našlė, ir paprašė skirti našlių pensiją. Kita moteris tvirtino pamiršusi, kad išsiskyrė, nes nepaėmė ištuokos dokumento“, – aiškino „Sodros“ Panevėžio skyrius direktoriaus pavaduotoja Zita Kalvelienė.

Tokių atvejų itin daug buvo 1997-aisiais, kai Lietuvos valdžia leido atitinkamą pensiją gauti iki šių metų tapusiems našliams, bet patikrinti jų negalėjo.

Našlių pensija mūsų valstybėje atkurta 1994-aisiais, bet tada į ją pretenduoti galėjo tik tais metais tapę našliai.

Tenka grąžinti

„Leidus pensiją gauti visiems našliams, net ir tiems, kurie sutuoktinio neteko anksčiau, nei priimtas įstatymas, jų pateiktus duomenis patikrinti buvo sunku. Tik kelinti metai mes galime atsekti jų civilinius aktus, kai tikriname Lietuvos istorijos archyvų duomenis. Kol kas ne visus reikalingus duomenis randame ir Gyventojų registre“, – sakė Z. Kalvelienė.

Pernai buvo patikrinti pastarųjų trejų metų duomenys apie pensijas gaunančius našlius. 2016 metais Panevėžio apskrityje nustatyti 23 neteisėtai pensijas gavę našliai.

Kai kurių jų permokos už pensijas siekia ir 2000, ir 3000 tūkst. eurų. Ši skola mūsų apskrityje valstybei yra 63,5 tūkst. Eur.

„Tariamės su žmonėmis, kaip jie grąžins neteisėtai gautus pinigus. Vieni sutinka iš karto atiduoti, kiti prašo suskirstyti dalimis. Kai kurie gyventojai sutinka, kad būtų išieškoma iš jų pensijų – taip galima skolai atseikėti iki 20 procentų gaunamos senatvės pensijos“, – aiškino A. Petrauskas.

Keli skolininkai vis dėlto nesutinka atiduoti skolos ir graso teismu. Tačiau, direktoriaus teigimu, be permokos grąžinimo, jie rizikuoja susimokėti ir teismo išlaidas.

Našlių pensiją Panevėžio apskrityje šiuo metu gauna apie 20 tūkst. asmenų. Daugiausia jų – moterys.

Tuokiasi tyliai

Kiek našlių yra Panevėžyje ir rajone, civilinės metrikacijos skyrių specialistai neskaičiuoja.

Tačiau Panevėžio miesto savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Diana Zacharienė teigė, kad per metus būna iki 10 atvejų, kai vyresnio amžiaus gyventojams atsibosta vienatvė. Tokie žmonės dažniausiai nori tylių ir ramių tuoktuvių. Kartai toks žingsnis slepiamas net nuo vaikų.

„Buvo pora, kuri išsiskyrė ir po 40 metų vėl nusprendė susituokti. Pasirodo, net jų vaikai nežinojo, kad tėvai buvo išsituokę. Po daug metų jie tyliai susitvarkė savo bendrą gyvenimą“, – apie netikėtą sprendimą pasakojo D. Zacharienė.

Bet, pasak vedėjos, būna ir labai ištaigingų vestuvių pageidaujančių vyresnio amžiaus porų.

 

Ingrida NAGROCKIENĖ

2017-01-11 09:34


Komentarai (3)

  • Vytautas 2017-01-11 19:26

    žinau našlelių,kurias šildo apsigyvenę pas jas taip vadinami draugai,klausimėlis-kuo skiriasi sutuoktinis nuo sugyventinio,realiai niekuo.

  • Gyvatės 2017-01-11 16:52

    Kuo tos našlės kaltos, kad joms pinigus mokėjo? Kodėl nėra pačios Sodros atsakomybės? Tegul iš pražiūrėjusių savo vadovų isieško.

  • Aldona 2017-01-11 10:43

    Nsles….gyvanasles….sunku pragyventi vienai kada tavo senatve pilna ligu…o pensija? daugelis moteriskiu sunkiai verciasi- cia ir vaistai ir buto islaikymas.Gerai jeigu kazkas padeda.Bet dazniausiai buna pilka,juoda vienatve.Na cia kiekvienam zmoneliui savas likimas.