Aukštaitijos Verslas

Ministro žavesys lėlininkus nuvylė


Kultūros ministras Arūnas Gelūnas Panevėžio lėlių vežimo teatro direktoriaus ir režisieriaus Antano Markuckio akyse prarado savo žavesį.

Neteko autoriteto

„Apie A.Gelūną buvau labai geros nuomonės. Atrodė toks geras, simpatiškas žmogus. Dabar man atrodo, kad jis tėra simpatiškas pažadukas“, – ministrą įvertino lėlininkas.

Kultūros ministerijos vadovo autoritetas smuko, kai praėjusią savaitę teatralai išgirdo negausiantys ministro žadėtųjų 50 tūkst. litų naujam vežimui.

Unikalus ir vienintelis Europoje Panevėžio lėlių vežimo teatras jau seniai atsidūręs policijos juoduosiuose sąrašuose. Mat dabartinis po Lietuvą 26-erius metus riedantis didelis spalvingas lėlininkų vežimas – nelegali savadarbė transporto priemonė.

Ministerijai nesuradus kelių dešimčių tūkstančių litų naujam, gamykloje pagamintam vežimaičiui, lėlininkai teigia būsiantys priversti apsiriboti vaidinimais savame krašte. A.Markuckis ironizuoja negalintis sėsti į kalėjimą ne už blogai pastatytą spektaklį, bet dėl savadarbio vežimo nuleistos padangos.

Per žingsnį nuo kalėjimo

Dabartiniu vežimu, kokiu atėjus vasarai lėlininkai leidžiasi į gastroles po Lietuvą, leidžiama važiuoti tik pakinkius arklius. Tačiau daugiau nei tris tonas sverianti našta gyvuliams per sunki.

A.Markuckis teigia negalintis rizikuoti į kalvotąjį Molėtų ar Ignalinos kraštą leistis arkliais – jėgos ir valios turintys keturkojai veikiausiai pakratytų kojas, kol užtemptų tokį kinkinį į kalnelį. Be to, važiuojant arkliais gastrolėse tektų užgaišti nė mėnesį, o pusmetį, nes per valandą gyvuliai pajėgūs įveikti vos 5–6 kilometrus.

Prikabinę spalvingą krovinį prie automobilio, teatralai tampa Kelių eismo taisyklių pažeidėjais. Mat licencijos neturinčio meistro pagaminto ir jokių transporto priemonėms keliamų reikalavimų neatitinkantis vežimo įteisinti neįmanoma, jis neregistruotas, neturi valstybinio numerio, nedraustas.

„Jei nuleistų padangą ar vežimas atsikabintų nuo kablio, turėtume daug nemalonumų. Netgi jei į mus kas įvažiuotų, liktume kalti“, – neabejoja teatro direktorius.

Dėl savadarbio vežimo, prikrauto dekoracijų spektakliams, A.Markuckiui yra tekę aiškintis policijai.

Prieš porą metų nuo baudos už Kelių eismo taisyklių pažeidimą lėlininkus išgelbėjo tik tai, kad nelegaliu vežimu dardėjo į prezidentūroje organizuotą šventę vaikams.

Tąkart aktorius tik pabarę policijos pareigūnai perspėjo, kad jų pamaina baigiasi, esą grįžtant nuo nemalonumų panevėžiečiai nebeišsisuks.

Rizikuoti lėlininkai pabijojo – važiuojant atgal aktorius per Vilnių lydėjo Vyriausybės apsauga.

Ministras žadėjo padėti

Į absurdiškas situacijas patenkantiems Lėlių vežimo teatro aktoriams Panevėžio savivaldybė skyrė 22 tūkst. litų 6 metrų ilgio ir daugiau nei 2 metrų pločio priekabai pirkti. Kultūros ministerija, pasak A.Markuckio, pažadėjo dar 50 tūkst. Lt kėbului su langais, vartais.

Direktoriaus teigimu, net pats ministras, apsilankęs Lėlių vežimo teatre, sutiko, kad naujas vežimas labai reikalingas, ir tikino surasiantis jam pinigų. Naujasis gaminys išvaizda beveik nesiskirtų nuo žiūrovams jau įprasto lėlininkų vežimo, tik turėtų stabdžius ir būtų bent triskart lengvesnis.

Tokį krovinį prikabinę prie automobilio unikalaus Panevėžio teatro lėlininkai ketino leistis į gastroles ne tik po Lietuvos kaimus, bet net ir už šalies ribų. Pasakininko Hanso Kristiano Anderseno premijos laureatas A.Markuckis rimtai svarstė sėdęs į vežimą su trupe aplankyti net Daniją.

Laukia rinkimų

Režisieriaus planai Kultūros ministerijai pasirodė neverti 50 tūkst. Lt, nes du kartus šįmet paraiškas paramai gauti teikęs teatras gavo špygą.

„Esame reikalingi kiekvieną vasarą kaimuose mūsų laukiantiems vaikams. Kultūros ministerija, neradusi kelių dešimčių tūkstančių litų, mano kitaip“, – kultūros kuratorių pozicija nusivylė A.Markuckis.

Daugiau prašymų Kultūros ministerijai teatro vadovas nenusiteikęs rašyti bent iki Seimo rinkimų.

„Gal po rinkimų į kultūros ministro kėdę pasodins nelabai simpatišką žmogų, bet ne pažaduką“, – tikisi lėlininkas.

Tačiau ir pas didmiesčių vaikus su unikaliu vežimu nebevažiuos.

„Šią vasarą pasikinkysime arklius ir leisimės gastrolių į Kėdainius. Bet jei pakvies Vilnius ar Kaunas, atsisakysime, nebent mus, kaip specialųjį krovinį, lydėtų policija“, – tvirtino direktorius.

Tą pačią sąlygą A.Markuckis iškėlė ir į šventę rugpjūtį lėlininkus nusprendusiai pasikviesti Visagino savivaldybei. Šioji pažadėjo dėl unikalaus teatro vežimo pasistengti ir užtikrinti jam apsaugą kelyje.

Inga KONTRIMAVIČIŪTĖ, Sekunde.lt

2012-06-07 10:37


Komentarai

  • tomas 2012-06-07 11:42

    gaila, vezimo teatras tikrai yra gero lygio, ir organizuoja daug geru renginiu, tik ministerijos prioritetas ne tas, jei baliu darytumet tai litu duotu, o darbui investuoti tai jau neeeeeeeeeeeeeeeee,