Aukštaitijos Verslas

Mokslo metų pradžią švęs dvi dienas


Į mokyklas sugrįš skirtingai

Rugsėjo pirmoji šiemet bus šeštadienį, todėl Švietimo ir mokslo ministerija leidžia pačioms mokykloms nuspręsti, kada joms švęs Mokslo ir žinių dieną – šeštadienį ar pirmadienį, rugsėjo trečiąją. Esant tokiai pasirinkimo galimybei, įstaigų vadovams kyla nemenkų rūpesčių, kaip atrasti papildomų lėšų ir taip skurdžiame biudžete sumokėti mokytojams už darbą poilsio dieną, o jeigu bus nuspręsta organizuoti pirmadienį – kaip tą pačią dieną suderinti šventę ir mokymosi procesą.

Sutrikę ir verslininkai, jeigu Mokslo metų šventė bus pirmadienį, tai ko tada vertas draudimas rugsėjo pirmąją prekiauti alkoholiu.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas įsitikinęs, kad Mokslo ir žinių dienos negalima kilnoti, nes tai yra kalendorinė šventė: įstatyme aiškiai apibrėžta, kad alkoholiu draudžiama prekiauti ne pirmą mokslo metų dieną, o būtent rugsėjo pirmąją.

„Ne be reikalo rugsėjo 1-oji yra įtvirtinta įstatymu kaip Mokslo ir žinių diena. Ir ta šventė turi būti rugsėjo 1-ąją. Švietimo ministerijos sprendimas, kad nereikėtų mokytojams mokėti dvigubos algos, leisti Rugsėjo 1-ąją atšvęsti rugsėjo 3-iąją, yra visiškai nelogiškas. Tai tas pats, kaip siūlyti Velykas atidėti rudeniui“, – sakė A.Matulas.

Švietimo ir mokslo ministerijos išplatintame pranešime teigiama, kad mokykloms paliekama teisė pačioms apsispręsti, kada organizuoti mokslo metų pradžios šventę. Atsižvelgiant į tai, kad savaitgalį į mokyklas galėtų savo atžalas atlydėti daugiau tėvų, šventę siūloma rengti būtent šeštadienį. Tačiau įstaigų vadovai neturi pamiršti, kad mokytojams, dirbantiems šeštadienį, būtina sumokėti kaip už darbo dieną.

„Nors mokyklos dėl mokslo metų pradžios šventės gali apsispręsti pačios, manytume, kad poilsio diena daugumai mokinių tėvų yra palankesnė. Daugiau jų galėtų apsilankyti savo vaikų mokyklose, geriau susipažintų su ja, pabendrautų su mokytojais“, – sakė viceministras Vaidas Bacys.

Tačiau iš kur mokyklų vadovams rasti papildomų lėšų, Švietimo ministerija nutyli. Kita vertus, nors įstaigoms palikta apsisprendimo teisė, bendruosiuose ugdymo planuose dar pernai buvo įtvirtinta, kad ugdymo procesas turi prasidėti būtent rugsėjo 1-ąją, taigi pirmadienį mokiniai jau turi kibti į mokslus.

Prarastų šventinę dvasią

Panevėžio miesto ir rajono mokykloms savivaldybių švietimo skyriai rekomenduoja šventę organizuoti šeštadienį, tačiau kiek jų pasinaudos šia rekomendacija, paaiškės tik rugpjūčio viduryje, kai iš atostogų grįš įstaigų vadovai ir pedagogai.

„Žemynos“ pagrindinės mokyklos direktorius Romualdas Grilauskas „Sekundei“ teigė, kad skelbimai ir kvietimai į Rugsėjo pirmosios šventę jau paruošti, nes jau prieš porą metų žinojo, kad šiemet Mokslo metų pradžios šventė vyks šeštadienį.

„Tai mums jau seniai ne naujiena, nes dar prieš porą metų, kai buvo tvirtinami bendrieji ugdymo planai, buvo numatyta, kad rugsėjo pirmoji bus šeštadienis. Tik niekaip nesuprantu, kodėl ministerija, palikdama apsisprendimo teisę, pati abejoja, tikriausiai nori būti visiems gera“, – mano R.Grilauskas.

(…)

Visą Linos DRANSEIKAITĖS straipsnį skaitykite liepos 31 d. „Sekundėje“.

2012-07-31 11:30