Aukštaitijos Verslas

Niežai traukiasi nenoriai


Šeštus metus rajono Savivaldybės poliklinikos vykdoma
„Niežų profilaktikos” programa ketvirtadaliu sumažino susirgimų šia odos liga,
bet visiškai jų neišnaikino.

Be to, rajono gyventojai vis dar kenčia nuo blusų, o pastaruoju metu  retai bepasitaikydavusios veneros ligos šiemet vėl ima kelti galvą. Odos ir veneros ligų kabinete užfiksuoti du sifilio atvejai, keliems pacientams diagnozuota gonorėja. Pastarąsias ligas šįmet „populiarina“ keturiasdešimtmečiai.

„Niežų profilaktikos“ programai 2006 metais rajono Savivaldybė skyrė tris tūkstančius litų. Už programos vykdymą atsakinga poliklinikos gydytoja dermatologė Loreta Steponavičienė tvirtina, kad pusė šios sumos bus skirta personalui mokyti, moksleiviams, jų tėvams šviesti, o už kitą dalį lėšų perkami ir dalijami vaistai nuo niežų. Jie atiteks tų šeimų vaikams, kurių tėvai ne itin linkę rūpintis savo atžalų sveikata. Nupirkti visiems pačių naujausių, kainuojančių apie 40 litų, vaistų šiai ligai gydyti programos vykdytojai sako neturintys galimybės, tad problemą mažinti stengiamasi paprastesniais, tačiau taip pat veiksmingais medikamentais – sieros, permetrino tepalu.

Maudosi tik vasarą

Nuolat kontroliuojant programos eigą, šviečiant rajono žmones, pasak L.Steponavičienės, tikimasi visiškai išnaikinti niežus, nors jie šiais laikais labai atsparūs. Atskirti šios ligos sukėlėją nuo paprasčiausios alergijos  nėra lengva, nes niežų klinikiniai požymiai (bėrimas tarpupirščiuose) retai dabar būna klasikiniai. Anksčiau, dermatologės teigimu, vargu ar kas buvo girdėjęs apie švarių žmonių niežus, norvegiškus niežus, padarančius odą suragėjusią, o dabar jų yra ne tik tokių, bet ir daugybė kitokių rūšių.

Problema, kaip sako gydytoja, ta, kad kasmet niežai diagnozuojami paprastai tiems patiems vaikams. Aiškinantis priežastis, išgirstama ir visai netikėtų teiginių: pavyzdžiui, kad vaikas turi galimybę maudytis tik vasarą ir tik kūdroje. Kiti ligos neišsigydo, nes nesilaiko režimo – nemokamas maitinimas mokykloje veja alkanus ligonius į ją, nors  gydytis būtina namuose.

Pasak L.Steponavičienės,  Panevėžio rajone yra nemažai apsileidusių šeimų. Nors kas savaitę lankydamasi mokyklose, taip pat paskaitose tėvams ir vaikams medikė visada pabrėžia, kad būtina kiekvienam naudotis trimis paprasčiausiais dalykais – skalbiamaisiais milteliais, muilu ir vandeniu, ne visi patarimo paiso. O ir į paskaitas dažniausiai ateina ne tos šeimos, kurioms reikėtų.

Blusų parsiveža ir medikai

Dermatologė perspėja, kad užleidus niežus, galima sulaukti rimtų komplikacijų. Pūliniais užkrėstą odą ne taip paprasta vėliau išgydyti.

Dėl niežų sumažėjimo medikė gali jaustis ramiau, bet nenorinčios pasiduoti blusos verčia susirūpinti. Gydytoja neatmeta galimybės, kad tam įtakos gali turėti dažniau šeimose laikomi šunys ir katės.

„Blusų sukandžiotų vaikų randame beveik kiekvienoje mokykloje. Kartais ir pačios jų parsivežame“, – neslepia realybės L.Steponavičienė. Išnaikinti parazitus, anot specialistės, įmanoma išvalant kambarius ir gydant įkandimus, taip pat tinkamai prižiūrint gyvūnus.

Šiais metais odos ligų specialistė ėmėsi nuogąstauti ir dar dėl vienos priežasties: pernai nesusidūrusi nė su vienu sifilio atveju, šiemet jų užfiksavo jau du. Taip pat buvo nustatyta ir kitų lytiškai plintančių ligų, todėl skubiai teko priimti sprendimą pradėti jaunuolių lytinio auklėjimo bei švietimo programą. Greitų rezultatų nesitikima, nes kol kas dabartiniai pacientai – ne jaunimas, o vidutinio amžiaus žmonės. Žinoma, tikslios statistikos šiuo klausimu rajono poliklinika negali pateikti, kadangi ne visi ligoniai apsilanko šios įstaigos odos ligų kabinete.

Angelė VALENTINAVIČIENĖ

A.Repšio nuotr. Gydytoja Loreta Steponavičienė teigia: po truputį rajone atsikratoma niežų, bet vis dar nepavyksta išguiti blusų.

2006-04-03 12:00