Aukštaitijos Verslas

Stirniuko gelbėtojams įteiktos padėkos


Išgelbėję sužeistą stirniuką jaunuoliai neliko nepastebėti. Už atsakingą požiūrį ir neabejingumą Aplinkos ministerija gelbėjimo operacijos dalyvius apdovanojo padėkomis ir atminimo dovanomis.

Stirniuko gelbėtojams įteiktos padėkos.

Stirniuką bandę išgelbėti jaunuoliai liko nusivylę šiuo metu galiojančia gyvūnų globos tvarka. T. Markelevičiaus nuotr.

 

Rūpėjo ne visiems

Jos įteiktos 18–23 metų panevėžiečiams Gediminui Vilkui, Mariui Rinkūnui, Andriui Silvinskui, Arnoldui Gorškovui bei jaunuoliams padėjusiai Panevėžio gyvūnų globos draugijos vadovei Rūtai Liberienei ir žurnalistui Tomui Markelevičiui.

Kovo 6-osios naktį grįždami namo jaunuoliai automobilių stovėjimo aikštelėje pastebėjo sužalotą stirniuką. Gyvūnui buvo lūžusi užpakalinė koja.

Vaikinai neliko abejingi. Pasitarę paskambino bendruoju pagalbos telefonu 112, tačiau išgirdo pasiūlymą skambinti gamtosaugininkams. Gavę šios instancijos telefoną skambino jiems. Tačiau buvo nukreipti į Gyvūnų globėjų asociaciją.

Paskambinę į šią įstaigą sulaukė atsakymo, jog sužalotu gyvūnu specialistai galės pasirūpinti tik rytą, nes darbuotojai turi kitų iškvietimų. Nauji pranešimai rašomi į eilę, kada tiksliai iš Kauno į Panevėžį atvažiuotų gelbėtojai, niekas negalėjo pasakyti.

Neapsikentę panevėžiečiai apie sužeistą gyvūną pranešė žurnalistui T. Markelevičiui, o šis – Panevėžio gyvūnų globos draugijos vadovei R. Liberienei. Ji pasisiūlė žvėrelį priglausti Kaimiškio kaime esančioje prieglaudoje. Išklausę R. Liberienės patarimų, kaip saugiai stirniuką atgabenti į prieglaudą, vaikinai ėmėsi darbo. Pledu uždengė gyvūnui akis ir įkėlė į automobilio bagažinę.

 

Gyvūną užmigdė

Gyvūnų prieglaudoje sužalotas stirniukas sulaukė ryto. Jį apžiūrėjo veterinarai. Tam, kad būtų galima įvertinti patirtas traumas, žvėreliui buvo suleista narkozę sukeliančių medikamentų. Veterinarai nustatė, kad gyvūnui koja lūžusi net keliose vietose, buvo matyti, jog lūžis atviras.

sužalotas stirniukas.

Sužeistą, lūžusia koja stirniuką jaunuoliai atgabeno į gyvūnų prieglaudą. Tačiau dėl sudėtingos situacijos žvėrelis buvo užmigdytas.

R. Liberienės teigimu, buvo sprendžiamas stirniuko likimas: palikti jį gyvą ir amputuoti koją ar užmigdyti.

„Užpakalinė kairė stirniuko koja kabojo, jis stipriai kraujavo. Priešinausi sprendimui atsisveikinti su gyvūnu, bet kartu suvokiau, kad nėra kitos išeities. Laukiniam gyvūnui vaikščioti trimis kojomis sudėtinga. Jis dažnai gulėtų, o dėl to gali kilti plaučių uždegimas, gyvūnas negalėtų tinkamai maitintis. Be to, neaišku, ar būtų išgyvenęs operaciją, tiesiog nesinorėjo ilginti gyvūno kančių“, – aiškino Rūta.

Vis dėlto beveik vienerių metų jauniklis buvo užmigdytas. Nors gyvūno ir nepavyko išgelbėti, R. Liberienė džiaugiasi, kad vis dar yra neabejingų jaunuolių.

„Džiaugiuosi, kad vaikinai buvo jautrūs ir gailestingi. Jeigu jie nebūtų tinkamai sureagavę, sužeistą stirniuką per naktį galėjo suėsti valkataujantys šunys. Ačiū jiems, kad turėjo kantrybės skambinti specialiosioms tarnyboms. Kauniečiai privalėjo nedelsdami reaguoti į pranešimą, deja, sužeisti gyvūnai ne visiems rūpi“, – teigė R. Liberienė.

Anot jos, jauni žmonės gana dažnai praneša apie sužeistus gyvūnus ar paukščius. Pavyzdžiui, moksleiviai rado gandrą nupjautomis kojomis, paskambino į tarnybą ir laukė, kol pasirodys specialistai.

 

Jautrūs žmonės – retenybė

Gelbėjimo operacijos dalyviams padėkos raštus įteikęs Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamento vadovas Valdemaras Jakštas sakė, kad tokių jautrių žmonių šiais laikais reta.

„Šiandien toks jaunuolių poelgis tikrai retas. Iš tikrųjų padėti gyvūnams turi būti visų mūsų rūpestis.

Jie naktį ieškojo būdų, kaip išgelbėti stirniuką. Vaikinai neprarado kantrybės. Tai pavyzdys kitiems, kad reikia būti atsakingiems, jautriems, rūpestingiems. Norisi, kad tokie gražūs jaunų žmonių poelgiai būtų viešinami. Tegul kiti mato, kad dar yra neabejingų piliečių“, – pabrėžė V. Jakštas.

Atsiimti apdovanojimų atvyko vienas iš keturių stirniuką gelbėjusių vaikinų. Kiti mokosi ir dirba kituose miestuose, todėl atvykti negalėjo.

„Džiaugiamės, kad bent kiek galėjome padėti žvėreliui, bet kartu ir gaila, kad ne visiems jis rūpėjo“, – kuklinosi G. Vilkas.

 

T.Markelevičiaus nuotr.:

 

Dovilė BARVIČIŪTĖ

Sekunde.lt

2015-03-25 17:37