Aukštaitijos Verslas

Alinama kaitra pareikalavo aukų


Kamavo negalavimai

Praėjusį savaitgalį meteorologai vos spėjo fiksuoti Lietuvą užplūdusio karščio rekordus, o medikai gelbėjo perkaitusius žmones. Neišvengta ir aukų: gelbėdamasis nuo kaitros panevėžietis nėrė į vandenį, susižalojo ir prarado sąmonę, kitas vyras žuvo traktoriui įvažiavus į tvenkinį, trys moterys rastos mirusios savo namuose.

Medikai sako, kad pastarosiomis dienomis padaugėjo besiskundžiančiųjų sveikata. Žmones kamavo širdies ir kraujotakos sutrikimai, apsinuodijimas maistu. Nors gydytojai įspėja gyventojus esant dideliems karščiams būti atsargiems – saugotis tiesioginių saulės spindulių, daugiau vartoti vandens ir negerti alkoholio, tačiau kai kurie į tai numoja ranka.

„Savaitgalį į Priimamojo skyrių kreipėsi kur kas daugiau žmonių nei įprastai. Vieni – dėl dehidratacijos, kiti – dėl virškinimo, kitų sveikatos problemų. Tiems, kurie skundėsi bendru organizmo silpnumu, galvos skausmu, buvo sulašintos lašelinės ir daugumos savijauta jau po kelių valandų pagerėjo“, –„Sekundei“ teigė Respublikinės Panevėžio ligoninės Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriaus vedėja, vidaus ligų gydytoja Jolanta Vokietienė. Pasak jos, nemažai lėtinių ligų kamuojamų asmenų padaugina vaistų, todėl esant dideliems karščiams jų sveikata dar pablogėja.

Padaugėjo apsinuodijimų

J.Vokietienė sako, kad į Priėmimo skyrių pateko ir alkoholio vartojusiųjų. Medikės teigimu, manantieji, kad per karščius gerdami šaltą alų atsigaivins ir atvės, labai klysta.

„Alkoholis turi dehitratuojamąjį poveikį. O esant kaitrai būtina gerti daug vandens, net ir tuomet, kai jo visiškai nesinori“, – aiškino pašnekovė.

Pasak medikės, padaugėjo ambulatorinių ligonių, kurie daug dirbo saulėje, todėl ir perkaitino.

Pasak J.Vokietienės, į skyrių kreipėsi ir apsinuodijusių asmenų. Tarp jų – nemažai vaikų.

„Esant tokiems karščiams maistą reikia rinktis labai atsargiai, būtina daug dėmesio skirti jo kokybei. Kai tokia oro temperatūra, maiste greitai plinta bakterijos. Geriausia rinktis lengvesnius užkandžius, vaisius, daržoves“, – pabrėžė gydytoja.

Dabar atogrąžų karščiai traukiasi iš Lietuvos, bet savaitgalį vėl turėtų grįžti, todėl J.Vokietienė pataria, kaip reikia elgtis.

„Per didžiausią kaitrą rekomenduojama būti uždarose patalpose, nedirbti fizinio darbo: tam yra ankstus rytas ar vakaras. Nereikia apnuoginti kūno, geriau lengvi drabužiai, būtina dėvėti galvos apdangalus“, – perspėja medikė.

Perkaito saulėje

Greitosios medicinos pagalbos stoties direktorius Vilius Mitka sako, kad per karštąjį savaitgalį padaugėjo iškvietimų.

„Didesnis nei 30 laipsnių karštis Lietuvos sąlygomis jau yra daug. Mūsų organizmas prie tokio nepratęs. Todėl dažniausiai pablogėja lėtinėmis ligomis sergančiųjų sveikata“, – pažymėjo V.Mitka. Pasak jo, iškvietimų daug ir todėl, kad savaitgalį nedirba šeimos gydytojai.

Greitosios medicinos pagalbos stoties vadovo teigimu, dažniausiai buvo skubama pas širdies bėdų turinčius asmenis ir pas sergančiuosius nervų ligomis. Daugiausia kreipėsi vyresnio amžiaus žmonių.

„Dažniausiai pacientai skundėsi širdies ritmo sutrikimu, padidėjusiu kraujospūdžiu, kraujotakos problemomis, pasitaikė ir šilumos smūgių“, – apibūdino pašnekovas. Dėl perkaitimo medikai mieste kviesti vieną kartą, apskrityje – tris.

„Kreipėsi žmonių ir dėl vėmimo, viduriavimo, karščiavimo“, – sakė direktorius.

(…)

Visą Vaidos REPOVIENĖS straipsnį skaitykite liepos 31 d. „Sekundėje“.

2012-07-31 11:00