Aukštaitijos Verslas

Alkoholizmas – kas tai?


Kodėl? Ką daryti?

Nors apie priklausomybę nuo alkoholio nemažai kalbama, daugelis apie jo vartojimą tebėra susidarę klaidingą nuomonę. Kas per bausmė tas alkoholis, kurio dažnas negali įveikti? Kokios jo “šaknys”? Kaip su juo buvo kovojama anksčiau ir dabar? Kokie patys naujausi kovos su alkoholiu metodai?

Kas skatina vartoti alkoholį

Jaunimą dažniausiai skatina noras atrodyti vyresniems, mėgdžioti suaugusiuosius, smalsumas, noras pajusti svaigalų poveikį, nepriklausomybės troškimas, tradicijų mėgdžiojimas, noras šokiruoti tėvus ir draugus, noras būti pripažintam tam tikroje grupėje, noras parodyti savo vyriškumą, drąsą. Dažniau linkę girtauti paaugliai, jie greit pasiduoda kitų įtakai, menkai fiziškai išsivystę, abejingi viskam, niekuo nesidomi, tingi mokytis, neužsiima užklasine veikla. Dauguma vyrų gerdami ieško užsimiršimo ir laimės. Moterys dažniausiai pradeda vartoti alkoholį dėl įtampos, depresijos po gimdymo, nevaisingumo, aborto, persileidimo, po artimųjų mirties, skyrybų, esant pinigų stygiui, jaučiant rutiną. Į alkoholizmą moterį gali įstumti savęs nuvertinimas, nesaugumas.

Priklausomybės nuo alkoholio simptomai

Pats svarbiausias alkoholizmo, arba priklausomybės nuo alkoholio, simptomas yra nuolatinis ir stiprus, dažnai nenugalimas troškimas vartoti alkoholio. Asmenims, sergantiems priklausomybe nuo alkoholio, yra sunku susilaikyti ir nuo alkoholio vartojimo pradėjimo, sunku suvaldyti vartojimo intensyvumą, pabaigti vartoti. Todėl sergant priklausomybe nuo alkoholio jo vartojama ištisomis dienomis. Kad būtų gautas norimas apsvaigimas, tenka vartoti vis didesnes alkoholio dozes – t.y. didėja tolerancija alkoholiui (vėlyvose ligos stadijose, kada dėl kepenų pažeidimo pasireiškia kepenų funkcijos nepakankamumas, tolerancija alkoholiui mažėja). Sumažėja susidomėjimas kita negu su alkoholio vartojimu susijusi veikla, alkoholio vartojama neatsižvelgiant į akivaizdžiai žalingas pasekmes – pvz., besikartojantį pankreatitą, apsvaigimo lemtus nelaimingus atsitikimus. Ilgai gėrus ir staiga nutraukus vartoti alkoholį pasireiškia abstinencijos būklės simptomai: tremoras, sutrinka miegas, vargina nerimas, baimė. Sunkiais abstinencijos atvejais pasireiškia alkoholinis delyras, arba baltoji karštligė. Jos simptomai yra psichomotorinis sujaudinimas, sąmonės sutrikimas, haliucinacijos, vegetacinės nervų sistemos sutrikimai, galimi traukuliai.

Kokios alkoholio vartojimo pasekmės

Alkoholis pažeidžia galvos smegenis, o ypač jų žievę, todėl ilgiau vartojant gali pasireikšti alkoholinė psichozė. Tada kankina haliucinacijos, kliedesiai, o alkoholinės abstinencijos metu galima depresija. Priklausomybė nuo alkoholio neigiamai veikia žmogaus darbinę veiklą, sveikatą, griauna šeimą, turi įtakos beveik visiems gyvenimo aspektams. Alkoholizmas labai sunkiai gydomas, o psichologinė priklausomybė lieka visam gyvenimui.

Veikdamas lėtai ir klastingai alkoholis sužaloja visas organizmo sistemas: sunaikinamos smegenų ląstelės, blogėja atmintis, sutrinka mąstymas, protiniai sugebėjimai, vystosi silpnaprotystė, žūsta kepenų ląstelės, formuojasi riebalinės struktūros ir randai. Jos apauga riebalais, pasunkėja, nesugeba dalyvauti virškinant maistą, nuodingas medžiagas padaryti nekenksmingas. Išsivysto kepenų cirozė. Stemplėje, skrandyje ir kasoje dažniausiai prasideda uždegiminis procesas. Skrandyje gali atsirasti žaizdos, kraujavimas, išsivystyti burnos, stemplės, skrandžio ar žarnyno vėžys. Ląstelės nustoja normaliai funkcionuoti, silpnėja organizmo gynybinės funkcijos, didėja pavojus susirgti įvairiomis ligomis. Padidėja kraujo spaudimas, nusilpsta širdies raumuo, žūsta baltieji kraujo kūneliai, padidėja infarkto rizika. Nėštumo metu geriančių motinų kūdikiai dažnai būna apsigimę.

Kokios problemos iškyla artimiesiems

Kai atsiranda priklausomybė nuo alkoholio, artimieji – šeima, draugai, bendradarbiai – taip pat kenčia. Nors tai vieno žmogaus problema, bet ji pasidaro ir kitų. Jų gyvenimo kokybė pablogėja. Didėjant priklausomybei, iš baimės, nevilties ir skausmo šeima gyvena vis didesniame savo asmeniniame streso ir nerimo kalėjime. Kiekvieno šeimos nario gyvenimo turinys ir kokybė tampa vis labiau priklausomi nuo geriančio žmogaus būsenos. Jeigu jam gera, ir šeimai gera. Jei jam bloga, blogai jaučiasi ir šeima. Ir kuo labiau šeima derinasi prie jo, tuo labiau stiprėja žmogaus priklausomybė nuo alkoholio. O kuo stipresnė darosi priklausomybė, tuo šeima labiau prie jo derinasi, kol galų gale šeimos gyvenimas tampa priklausomas nuo geriančio žmogaus. Štai kodėl šeimos elgesys vadinamas sąlygotu priklausomybės nuo alkoholio. Šeimos nariai turi suvokti, kad jiems reikia turėti savo gyvenimą ir leisti kitiems, tarp jų priklausomam nuo alkoholio, turėti savąjį. Jie turi suprasti, kad sergančio priklausomybe žmogaus išgelbėti negalima, jei jis pats nenori gelbėtis. Tačiau ir patys artimieji turi išmokti gyventi taip, kad būtų kuo kvėpuoti, o ne dusti. Jei yra efektyvi pagalba visai šeimai, tai galima tikėtis gerų rezultatų ir gydant pačius priklausomus nuo alkoholio.

Individuali, šiuolaikiška programa

Vilniaus toksikologijos klinikoje konsultuoja ilgametę patirtį turintys specialistai, taikomos unikalios greitosios detoksikacijos programos, paremtos moderniausiomis pasaulinėmis technologijomis ir pasiekimais. Sveikti, atsikratyti juodų minčių padeda ir pati klinikos aplinka – šiuolaikiškai įrengtos vienvietės palatos, higienos kambariai, pacientų privatumo ir anonimiškumo garantijos.

Vilniaus toksikologijos klinikoje pirmiausia įvertinama žmogaus individualybė. Kiekvienam pacientui taikoma individuali gydymo, psichologinės ir socialinės reabilitacijos programa. Po detoksikacijos pacientai paprastai tęsia ambulatorinę gydymo programą – su jais dirba toksikologai, psichoterapeutai, socialiniai darbuotojai.

Vilniaus toksikologijos klinikoje suteikiama efektyvi pagalba ne tik priklausomam nuo alkoholio žmogui, bet ir jo artimiesiems. Reguliarūs susitikimai su gydytojais, atviri pokalbiai, gydymas paremtas šiuolaikiniais gydymo metodais, – tai pirmoji galimybė nugalėti savo negalią ir laimingai gyventi! Į neviltį puolę žmonės vėl gali atgauti fizinę ir psichologinę pusiausvyrą, adaptuotis savo aplinkoje, tapti visaverčiais.

Laukiame visų, kuriems reikalinga pagalba: Vilniaus toksikologijos klinika, Žemynos g. 2, Vilnius, tel.: (8-5) 2 49 06 46, mob. (8-615) 16000, www.detox.lt. Dirbame visą parą.

2005-09-01 12:00