Aukštaitijos Verslas

Ginekologinės ligos: diagnostika ir gydymas


Klaipėdos apskrities ligoninės Ginekologijos skyriui įsigijus hiteroskopą atsirado naujos ne tik ištyrimo, bet ir gydymo galimybės. Šiuo prietaisu moterims, sergančioms ginekologinėmis ligomis, visapusiškai ištiriama gimda, sykiu diagnozuojamas ankstyvos stadijos vėžys.

Gimda apžiūrima iš vidaus

Hiteroskopija – gimdos ertmės apžiūra iš vidaus. Apskrities ligoninės Ginekologijos skyriaus vedėja Zita Daublienė akcentavo, kad hiteroskopas unikalus tuo, kad juo ne tik laiku diagnozuojamos, bet ir efektyviai gydomos ginekologinės ligos.

“Hiteroskopinės operacijos – intervencijos, atliekamos endoskopinės technikos – hiteroskopo pagalba, – aiškino specialistė. – Pastarojo tyrimo metu per gimdos kaklelį į gimdos ertmę įvedamas optinis prietaisas. Šiuo prietaisu vaizdas perduodamas į specialią kompiuterizuotą sistemą, todėl visa operacijos eiga yra stebima monitoriuje.

Dėl atsiradusių optinių galimybių, pacientėms dabar daromi maži pjūviai, per kuriuos iš gimdos pašalinami augliai – polipai, miomos ir kt.

Atliekant hiteroskopiją lengvai pašalinami ir gimdoje esantys svetimkūniai, pavyzdžiui, į audinius įaugusios kontraceptinės spiralės.

Moteris tiriant hiteroskopu taip pat be vargo diagnozuojamos bei gydomos gimdos anomalijos – pertvaros, sąaugos ir t.t.”

Onkologinės ligos

Ginekologė Z. Daublienė pažymi, kad piktybiniai navikai yra viena svarbiausių sveikatos apsaugos problemų visame pasaulyje. Lietuvoje sergamumas onkologinėmis ligomis, įskaitant ir gimdos kaklelio vėžį, didėja.

Todėl, pastebi specialistė, ypač svarbi yra onkologinių ligų profilaktika – ikivėžinių susirgimų savalaikė diagnostika ir gydymas.

Atliekant hiteroskopiją, gimdoje susiformavę augliai aptinkami tuomet, kai jie dar yra gerybiniai. Šio tyrimo dėka laiku nustatomi ir gimdos kaklelio pažeidimai.

Daugėja moterų, sergančių gimdos kaklelio vėžiu. Todėl, pažymi ginekologė, esant bent menkiausiam įtarimui, pacientėms turėtų būti atliekama hiteroskopija.

Pasak ginekologės, yra įvairios onkologinių ligų atsiradimo priežastys. “Tačiau gimdos kaklelio vėžiu dažniausiai susergama dėl lytiniu keliu plintančio žmogaus papilomos viruso, – aiškina gydytoja. – Kai gimdos kaklelio gleivinė pradeda kisti – atsiranda ikivėžinės ligos, vadinamosios displazijos.

Šie gimdos kaklelio pakitimai egzistuoja ilgą laiką, net iki 10-ies metų. Ir tik po to progresuoja į neinvazinį (neplintantį) vėžį, o šis vidutiniškai per 5 metus – į invazinį vėžį. Tad per šį laikotarpį galima aptikti ikivėžinius pakitimus ir juos išgydyti operaciniu būdu.

Onkologines ligas diagnozuoti padeda kolposkopija – gimdos kaklelio apžiūra mikroskopu, onkocitologiniai tepinėliai.

Tačiau pacientes pradėjus tirti hiteroskopu, atsirado dar didesnės galimybės onkologines ligas diagnozuoti ankstyvos stadijos, kuomet vėžinės ląstelės nėra apėmusios gretutinių audinių.

Atliekant hiteroskopiją nustatomas ir kiaušidžių vėžys. Jis taip pat vystosi iš įvairių cistų, kitų gerybinių auglių.

“Tačiau pakitimai kiaušidėse progresuoja žymiai greičiau nei gimdos kaklelyje, – sako ginekologė. – Tad radus bet kokius auglius kiaušidėse, skiriamas operacinis gydymas. Mat kartais pakanka keleto mėnesių, kad iš gerybinės cistos išsivystytų vėžys.

Kad moterys išvengtų sunkios, dažniausiai nepagydomos ligos, jos turi reguliariai tikrintis pas ginekologą – kartą per metus.”

Echoskopinis tyrimas

Vyresniojo amžiaus moterys paprastai kraujuoja dėl genitalijų patologijos – dažniausiai tai jau yra piktybinio proceso požymis. Todėl būtina ginekologo konsultacija ir visapusiškas ištyrimas.

Gydytoja pacientėms primena, kad diagnozuojant ginekologines ligas, be hiteroskopijos, informatyvus yra ir echoskopinis tyrimas. Mat, pažymi specialistė, echoskopija iš visų radiologinių vaizduojamųjų metodų yra sparčiausiai besivystanti diagnostikos sritis.

Ginekologijoje echoskopija dažniausiai naudojama kiaušidžių ir gimdos ligų diagnostikai. Echoskopija taip pat yra informatyvus metodas, nustatant kiaušidžių auglius, patikslinant gimdos gleivinės būklę ir miomų lokalizaciją.

Kai uždegimas kartojasi

Makštyje atsiradusios baltosios reiškia ligos pradžią. “Išskyros iš genitalijų, varginančios moterį ir sukeliančios daug nepatogumų bei nerimo – viena dažniausių priežasčių, dėl ko ateinama pas gydytoją, – sako ginekologė Z. Daublienė. – Patologinių išskyrų priežastys gali būti įvairios.

Dažniausiai – tai bakterijų, virusų bei grybelių sukeliama liga. Tokiais atvejais norint skirti efektyvų gydymą, būtina nustatyti ligos sukėlėją. O kartojantis makšties uždegimui, būtinas ir lytinio partnerio ištyrimas bei gydymas.

Beje, gausios išskyros iš genitalijų, nepasiduodančios medikamentiniam gydymui, gali būti gimdos kaklelio piktybinio proceso požymis.

Jūratė Mazajeva

“Info.lt”

2005-05-11 12:00