Aukštaitijos Verslas

Gydykime sąnarių traumas


Vargu ar rastume žmogų, kuris per gyvenimą nepatyrė jokios traumos. Žinoma, mėlynė vaiko kaktoje ar nubrozdinta alkūnė didesnių rūpesčių paprastai nesukelia, tačiau nemalonių pasekmių galima susilaukti anaiptol ne vien tik lūžus kaulams ar išnirus sąnariams. Kartais ir gerokai mažesnė, tačiau laiku negydoma ar nevisavertiškai gydoma trauma ilgainiui sukelia visišką sąnario susidėvėjimą ir funkcijos išnykimą.

Kelio sąnario menisko plyšimas – vienas iš dažnesnių kelio sąnario trauminių pakenkimų. Jauni fiziškai aktyvūs žmonės sportuodami dažnai patiria meniskų traumas (tai dažniausiai atsitinka nesėkmingai leidžiantis pašokus). Paprastai šią traumą lydi skausmas ir kraujavimas į kelio sąnarį, todėl nukentėjęs žmogus praktiškai visada kreipiasi į gydytojus.

Tačiau kartais meniskai gali būti sužalojami ir be ryškesnės traumos, pvz., giliai pritūpiant bei stojantis. Taip dažniausiai nukenčia turinčios antsvorį arba vyresnio amžiaus (senstant blogėja kremzlių elastingumas ir tvirtumas) moterys ravėdamos daržą arba vyrai keldami kokį nors sunkų daiktą, lipdami laiptais ar paprasčiausiai pastatydami koją į kokią duobutę pasivaikščiojimo metu. Pajutę ne itin stiprų nudiegiantį kelio skausmą sąnaryje, kuris pailsėjus lyg ir praeina, į gydytojus kartais išvis nesikreipia, o pasikartojantį sąnario suskaudėjimą ar užsikirtimą gydo tepalais, bintuoja arba išvis nieko nedaro, kol atsiranda praktiškai nuolatiniai maudžiantys skausmai, sąnario sustingimas ir pan. Tada gydytojai jau dažniausiai diagnozuoja sąnarių kremzlių sužalojimus, sunykimus bei sąnario susidėvėjimą dėl negydyto seniai plyšusio menisko, ir išgelbėti sąnarį anaiptol jau ne visada įmanoma. Laiku pašalinus arba susiuvus meniską (meniskai jau susiuvami ir Lietuvoje), sąnario funkcija dažniausiai atkuriama visiškai ir žmogus gali grįžti į visavertį gyvenimą.

Ne mažiau nemalonių pasekmių gali sukelti ir negydyti sąnarių raiščių pakenkimai, sumušimai, kai išsilieja kraujas, panirimai, raumenų bei sausgyslių įplyšimai ir pan. Iš šios grupės traumų itin nemalonias pasekmes sukelia kokybiškai nesugydyti čiurnos raiščių plyšimai, kurie lemia chroninį čiurnos sąnario nestabilumą ir dėl to – nuolatinį jo traumavimą, kol visai susidėvi sąnario kremzlės, kapsulė, raiščiai, ir atsiradę nuolatiniai skausmai galop priverčia pacientą kreiptis gydytojų pagalbos. Tačiau tokiais atvejais retai kada galima tikėtis visiško išgijimo.

Kaip elgtis, jei patyrėte traumą? Pagrindinės taisyklės yra šios:

1. Tuojau pat suteikite pažeistai galūnei ramybę, šaldykite ją ir, jei skausmas visiškai neišnyko, kreipkitės į gydytoją.

2. Jei skausmas tąkart praėjo, tačiau po dienos ar savaitės imate jausti sąnario sustingimą (pvz., visiškai negalite sulenkti ar ištiesti sąnario), taip pat būtina gydytojo konsultacija.

3. Nenumokite ranka į “iš niekur” atsiradusį sąnario traškėjimą (net jeigu nėra ryškesnio skausmo) bei – juo labiau – į sąnario užsikirtimus. Galbūt tai sukelia ir kartu žaloja sąnarį kažkada plyšusios ar susidėvėjusios kremzlės gabalėliai.

4. Būtina suprasti, kad traumos gydymas nesibaigia vien tik lūžusių kaulų ar plyšusių raiščių suauginimu. Būtina reabilitacija (masažai, mankštos, fizioterapijos priemonės) tol, kol nukentėjusios galūnės funkcija bus visiškai atnaujinta. Tik tokiais atvejais galima tikėtis geros prognozės.

Vitalė Bružienė
Gydytoja

2004-11-24 12:00