Aukštaitijos Verslas

Klastinga kaulų retėjimo liga


Kaulų retėjimas, arba osteoporozė, pasaulyje buvo
pripažinta daugiau nei prieš dešimtmetį, nors anksčiau buvo manoma, kad tai yra
senatvės požymis ir šia liga serga tik moterys, tačiau vis daugiau žmonių
patiria kaulų lūžius antroje gyvenimo pusėje. Klastinga lėtinė kaulų liga
gąsdina ne vieną vyresnio amžiaus žmogų, nes jos sukeltos komplikacijos sutrikdo kasdienę veiklą.

Kam gresia kaulų trapumas?

Antroje gyvenimo pusėje kaulas dėl osteoporozės lūžta vienai iš trijų moterų ir vienam iš aštuonių vyrų. Pasak Slovėnijos farmacijos kompanijos KRKA atstovės Astos Gališanskytės, kas 30 sekundžių Europoje žmonėms lūžta išretėjęs kaulas, tačiau dabar jau yra vaistų, kurie gali sustabdyti šią klastingą ligą. “Labai gaila, kad šeimos gydytojai dažniausiai neturi laiko pacientui išsamiau papasakoti apie šią ligą ir informuoti apie visas gydymo subtilybes. Kaulų retėjimu dažniausiai serga vyresniojo amžiaus negimdžiusios moterys ir tos, kurioms buvo ankstyva menopauzė, nors ši liga būdinga ir vyrams. Rizikos faktoriui priklauso smulkaus kūno sudėjimo žmonės, kurie prastai maitinasi, piktnaudžiauja alkoholiu”, – apie ligos riziką pasakojo ponia Asta.

Kaulų silpnumas gali būti paveldimas arba atsirasti dėl skydliaukės funkcijos padidėjimo, inkstų ligų ar sėslaus gyvenimo būdo. Nors kai kurių faktorių pakeisti negalima, tačiau reikėtų žinoti, kas sukelia didesnę tikimybę kentėti dėl kaulų trapumo. “Ligos progresavimą lemia ne tik moteriškųjų lytinių hormonų, dar vadinamų estrogenais, sumažėjimas arba gyvenimo būdas. Gausus kofeino vartojimas, maistas, kuriame mažai kalcio, ilgalaikis tam tikrų vaistų gėrimas, nejudrumas lemia kaulų silpnumą. Visa tai galima pakeisti ir taip mažinti ligos komplikacijų riziką”, – sakė A.Gališanskytė.

Negydant didėja lūžių rizika

Sergantiesiems osteoporoze dažniausiai lūžta stuburo slanksteliai, dilbio kaulai ar šlaunikaulio kaklelis, nes šie kaulai kasdien patiria gana didelį krūvį. “Judant ir dirbant jie visą laiką veikiami įvairaus stiprumo jėgų. Paprastai penkiasdešimtmetėms moterims pirmiausia lūžta stuburo slanksteliai: staiga pasisukus, pasilenkus, pakėlus sunkų daiktą ar netgi staiga krestelėjus atsiranda aštrus, stiprus, smelkiamas skausmas nugaroje ar strėnose. Žmogui sunku vartytis lovoje, sėdėti ir tuomet dažnai padeda vaistai nuo skausmo ar nuo uždegimo, nors jie pačios kaulų retėjimo ligos negydo, – sakė A.Gališanskytė. – Pirmasis osteoporozės pranašas ir yra tai, kad moteris dėl skausmo gali būti nedarbinga, namuose negali atlikti įprastų darbų”.

Slovėnijos farmacijos kompanijos KRKA atstovė tikino, kad moterims, vyresnėms nei 65 metų, labai padidėja šlaunikaulio lūžio tikimybė, ir kas penktam žmogui tai gali tapti net mirties priežastimi.

Liga nepastebimai progresuoja

Kaulų audinys keičiasi visą gyvenimą, o stipriausi jie būna apie 35-uosius gyvenimo metus. Jei iki šio amžiaus nesukaupiama pakankamai kaulų masės, vyresniame amžiuje jie retėja ir didėja lūžių tikimybė. Ne visada liga diagnozuojama laiku, tad žmonės, kuriems daugiau nei keturiasdešimt metų, turėtų atkreipti dėmesį, ar po truputį nemažėja jų ūgis, ar nesideformuoja krūtininė stuburo dalis. Jiems gali pasirodyti, kad lyg ir formuojasi kupra, skauda kaulus, ypač stuburo srityje.

Pasak A.Gališanskytės, jau pakankamai ryški osteoporozė matoma rentgeno nuotraukose, tačiau vienas iš specialių testų kaulų retėjimui nustatyti – kaulinio audinio tankio tyrimas. “Kadangi sergantiesiems net šiek tiek susitrenkus lūžta kaulai arba tai nutinka net be jokios priežasties, tad svarbu kuo greičiau susirūpinti, ar nesergate osteoporoze, – sakė A.Gališanskytė. – Visoms per 65 metų moterims reikėtų atlikti kaulų mineralų tankio matavimą, nes laiku diagnozavus ligą ir tinkamai ją gydant, kaulų retėjimą galima sustabdyti”.

Svarbu žinoti gydymo galimybes

Slovėnijos farmacijos kompanijos atstovė tikino, kad kaulų mineralinio tankio tyrimas yra mokamas, tačiau jį atlikti siuntimą gali duoti šeimos gydytojas. “Tiriant nustatomas indeksas ir jeigu jis yra didesnis nei -2,5, diagnozuojama osteoporozė. Vaistai šiai ligai gydyti turėtų būti vartojami nuolat ir ilgai – apie 2-5 metus. Iki šiol kaulų retėjimo ligos gydymas buvo kompensuojamas 50 procentų, tad vaistai mėnesiui kainavo apie 80 litų. Daugeliui ligonių šis gydymas nebuvo prieinamas, tačiau dabar yra vaistų, už kuriuos ligonis neturi primokėti. Pacientas, turintis kompensuojamųjų receptų pasą, šį vaistą gali įsigyti bet kurioje Lietuvos vaistinėje ir jam nereiks mokėti. Taigi osteoporoze sergantys žmonės per metus gali sutaupyti apie 1000 litų”, – sakė ponia Asta.

Specialistė tikino, kad nereikia apie kaulų retėjimą galvoti kaip apie senėjimo procesą, tad svarbu pasirūpinti gydymu. Kadangi komplikacijų gali būti itin didelių, tad verta pagalvoti apie statistinius duomenis. Daugiau kaip 30 procentų šlaunikaulio lūžį patyrusių žmonių lieka neįgalūs visam laikui. 12-20 procentų pacientų miršta per pirmuosius metus po lūžio. Daugiau kaip 50 procentų išgyvenusiųjų nebegali gyventi savarankiškai ir neretai tampa našta artimiesiems.

Sergantiesiems patariama

Vartojantiesiems vaistus rekomenduojama nepamiršti kalcio papildų su vitaminu. Norintiesiems užsiimti ligos profilaktika patariama vartoti produktų, kuriuose yra kalcio, vitamino D. Rizikos grupei priklausantiems žmonėms rekomenduojama valgyti kuo įvairesnį ir visavertį maistą, sureguliuoti fizinius krūvius. Jie neturėtų būti per dideli, bet nepatariama ir gyventi sėsliai.

Rūkantiesiems patariama atsikratyti šio žalingo įpročio arba bent jau sumažinti surūkytų cigarečių kiekį. Nevengiantiems alkoholio reikėtų pagalvoti apie galimas pasekmes ir atsisakyti svaigiųjų gėrimų.

Visada geriau išvengti ligos, nei ją gydyti, o susilpnėjusius kaulus ne taip lengva sutvirtinti. Norintysis išvengti kaulų silpnėjimo ir lūžių turėtų reguliariai mankštintis, racionaliai maitintis, o hormoninius preparatus vartoti tik gydytojui leidus. “Paaugliai, nėščios ar krūtimi maitinančios moterys, vyresniojo amžiaus žmonės per dieną turėtų gauti apie 1500 mg kalcio. Dažnai nepakanka tinkamai maitintis, tad svarbu vartoti ir maisto papildų. Tik prižiūrėdamas save žmogus gali išvengti kaulų trapumo”, – patarė A.Gališanskytė.

Neringa Sirtautienė
tel. (8-655) 04728 neringa@sekunde.com

2005-04-28 12:00


Komentarai (2)

  • vile 2016-10-21 10:49

    jei yra kaulu retejimas o reikia keisti sanari keleno ar galima mamai 76 metai

  • Dovilė 2012-08-23 17:30

    Laba diena. Norėčiau paklausti, kokius vaistus reikia vartoti ir ar juos galima įsigyti be recepto?