Aukštaitijos Verslas

Klastinga liga – cukrinis diabetas


Pasaulyje vis daugiau žmonių serga cukriniu diabetu. Dėl insulino trūkumo kilusi liga yra sunkiai kontroliuojama ir nuo jos kenčia ne tik suaugusieji, bet ir vaikai. Sergant cukriniu diabetu dažniausiai atsiranda tam tikrų komplikacijų: pakenkiamos akys, inkstai, širdies bei smegenų kraujagyslės. Jau yra pakankamai efektyvių gydymo būdų, tačiau jie ne kiekvienam sergančiajam prieinami.

Ligos priežastys

Panevėžyje yra apie 1500 diabetu sergančių žmonių, o apskrityje, aptarnaujamoje Panevėžio apskrities ligoninės Konsultacijų poliklinikos, jų dvigubai daugiau. Cukrinis diabetas – endokrininės sistemos liga, kai kasa nepakankamai gamina ir išskiria hormono insulino arba kai žmogaus organizmas nesugeba jo pasisavinti. Pasak Panevėžio ligoninės Endokrinologijos skyriaus vedėjo Algirdo Palinausko, yra du cukrinio diabeto tipai.

“Pirmasis cukrinio diabeto tipas būdingas jaunesniems žmonėms ir liga susijusi su insulino nepakankamumu. Antrojo tipo cukralige dažniau serga vyresni žmonės. Šiuo tipo cukriniu diabetu sergančių žmonių kraujyje yra pakankamas insulino kiekis, tačiau jis nėra pasisavinamas, – sakė A.Palinauskas. – Cukraligės priežastys nėra aiškios, ji gali būti paveldima ar atsiranda dėl antsvorio, nesveiko gyvenimo būdo. Cukriniu diabetu gali sirgti keli vienos šeimos asmenys, bet tai nebūtinai bus paveldima. Galbūt jie visi nesirūpina savo mityba. Juk ne veltui sakoma, kad šeimos nariai supanašėja, kaip ir jų ligos”.

Skirtingi simptomai

Pasak gydytojo A.Palinausko, ligoniai kenčia įvairius simptomus, jie dažniausiai skiriasi. “Pirmojo tipo cukralige sergantiems asmenims dažniausiai pasireiškia audringi simptomai. Ligonius pykina, jie jaučia tarsi acetono skonį burnoje, atlikus tyrimą, jų kraujyje ir šlapime aptinkamas didelis gliukozės kiekis.

Antrojo tipo cukriniam diabetui būdingi simptomai – troškulys, dažnas šlapinimasis, svorio kritimas ar augimas. Jie liga įsisenėjusi, gali atsirasti pūlinių, negyjančių žaizdų, prasidėti parodontozė, grybelinės ligos. Žmonės dažnai mano, kad serga kitomis ligomis ir tik atlikus kraujo tyrimą galima nustatyti gliukozės kiekį, – sakė A.Palinauskas. – Prisimenu įvykį, kai pacientui pradėjo gangrenuoti koja, buvo nustatyta, kad žmogus jau seniai serga cukralige, tačiau simptomus priskyrė kitai ligai”.

Daugiausia ligonių serga antrojo tipo cukriniu diabetu, jis išsivysto dėl nepakankamos insulino sintezės. Taip dažniausiai nutinka vyresniems nei 40 metų žmonėms, dirbantiems sėdimą darbą, mažai judantiems, nesportuojantiems ir kenčiantiems nuo antsvorio bei širdies ar kraujagyslių ligų.

Būna komplikacijų

Sergant cukralige neišvengiamai atsiranda komplikacijų. Gydytojas A.Palinauskas išskiria lėtines ir ūmias komplikacijas. “Baisiausiai tai, kad negydomos cukraligės pasekmė – invalidumas, ir tai – ne vienintelė komplikacija. Cukrinis diabetas dažnai būna viena iš aklumo priežasčių. Kas trečia kojos amputacija – cukraligės pasekmė. Trečdalis dializuotų ligonių taip pat serga šia liga. Visa tai yra lėtinės komplikacijos, – sakė A.Palinauskas. – Ūmi komplikacija gali būti diabetinė koma. Tokie atvejai būna retesni, tačiau ir mums per metus tenka gydyti 1-3 diabetinės komos ištiktus žmones”. Kada atsiras komplikacijos, priklauso nuo žmogaus savybių, ligos tipo ir nuo to, kaip ligonis kontroliuoja ligos eigą. Komplikacijų galima išvengti, jei sergantysis prižiūrės save ir laikysis gydytojų patarimų.

Gydymas

Pasak gydytojo A.Palinausko, gydymas taip pat priklauso nuo ligos tipo, o kadangi priežastys gali būti neaiškios, tad skiriamas simptominis gydymas. “Pirmojo tipo ligoniai gydomi insulinu, o sergantiesiems antruoju gali pakakti dietos ir fizinio aktyvumo. Galiu išskirti keturis punktus, jais turi vadovautis sergantieji cukriniu diabetu. Žinoma, svarbiausia, kad ligonis gautų vaistų, tinkamų jo ligai. Galima pasidžiaugti, kad Panevėžyje turime pakankamai įvairių medikamentų ir kiekvienam pacientui galime parinkti tinkamiausius, – sakė A.Palinauskas. – Pacientas taip pat turi stengtis, kad galėtų kontroliuoti ligą. Jis turi tinkamai maitintis, laikytis dietos. Dabar galima įsigyti įvairių produktų, kurie yra tinkami sergantiesiems cukralige. Ligoniai turi daug judėti. Fizinis aktyvumas – labai svarbus. Žinoma, nepakanka, kad jūs pėsčiomis einate iš darbo į namus. Reikia kiekvieną dieną skirti laiko, kad galėtumėte pasivažinėti dviračiu ar nueiti į baseiną, svarbu, kad gyvenimas nebūtų sėslus”.

Gydytojas įsitikinęs, kad ligoniai turėtų daugiau rūpintis savimi. A.Palinauskas teigė, kad žmonės dažniausiai užkrauna savo bėdas medicinos darbuotojams, o patys neprižiūri savęs. “Gydytojai yra patarėjai, tačiau jei žmogus nenorės keistis, jis negalės kontroliuoti ligos. Negalime kontroliuoti, ką ligonis valgo namuose, kaip jis gyvena. Jie atvyksta, kad atliktume tyrimus, ir dažnai nustatomos blogos pasekmės. Kai kurie ligoniai laikosi dietos kelias dienas prieš tyrimus, tačiau ne mums reikia jo rezultatų, nuo to, kaip gyvena, priklauso paties paciento sveikata”, – sakė A.Palinauskas.

Sergantieji cukralige neturėtų valgyti produktų, kuriuose yra cukraus. Ligoniai turėtų atsisakyti medaus, uogienių, sirupo, saldžių gėrimų, saldainių, tortų. Jiems galima vartoti tik dirbtinius saldiklius. Ligoniai turėtų mažinti kūno svorį ir daugiau judėti.

Brangus gydymas

Anot gydytojo A.Palinausko, cukrinio diabeto medikamentinis gydymas brangiai kainuoja. “Cukraligės gydymas – kompleksinis. Reikia laikytis dietos, būti fiziškai aktyviam ir, žinoma, vartoti vaistus. Lietuvoje tokie pat geri vaistai kaip ir visame pasaulyje, tačiau jie ne kiekvienam prieinami. Pacientams skiriamos injekcijos, tabletės ir insulino pompa, o tai labai brangu: reikia kelių tūkstančių litų jai įsigyti, kiekvieną mėnesį dar išleidžiama apie tris šimtus litų detalėms”, – sakė A.Palinauskas.

Endokrinologijos skyriaus vedėjas pataria rūpintis savo sveikata ir gyventi taip, kad ligų būtų išvengta. Jei šeimoje buvo sergančiųjų cukriniu diabetu, būtinai reikia nors kartą per metus pasitikrinti gliukozės kiekį. Dažnai vykdamos įvairios akcijos vaistinėse, tad neturėtų būti sunku vieną kartą per metus apsilankyti pas gydytoją ar vaistinėje. “Norint nesusirgti cukralige reikia stebėti gliukozės kiekį, racionaliai maitintis, kontroliuoti svorį. Reikia rinktis maisto produktus, turinčius mažiau angliavandenių. Reikėtų vengti ir greito maisto restoranų, nes tai turi įtakos sveikatos būklei. Kava, bandelės ir televizorius tikrai nepadės išvengti cukrinio diabeto, tačiau kiekvienas renkasi tai, kas jam tinkamiausia”, – sakė A.Palinauskas.

Pasaulinės diabeto dienos išvakarėse Panevėžyje buvo atidaryta diabeto mokykla. Kaip teigė A.Palinauskas, bus stengiamasi sergančiuosius cukralige išmokyti kontroliuoti savo ligą. Ši mokykla itin svarbi ligoniams, kuriems cukrinis diabetas buvo neseniai diagnozuotas ir jie dar neišmoko, kaip prižiūrėti save. Ligoniai bus konsultuojami už dyką ir galės daugiau sužinoti apie dietą bei galimas komplikacijas. Klastingą ligą gydantys specialistai stengiasi, kad ligoniai neliktų vieni ir gautų visą reikalingą informaciją.

Neringa Sirtautienė
tel. (8-655) 04728 neringa@sekunde.com

2004-11-17 12:00


Komentarai

  • iRINA kARALIUNIENE 2012-03-25 15:14

    Sveiki man 56metai kelis kartus rytais nevalgius tikrinau cukraus kieki ir sis buna7,6 7,8 isgeriau gliukozes75g ir po 2val dar patikrinau buvo2,4 ka daryti ar tai jau blogai rekia kreiptis pas gyd.