Aukštaitijos Verslas

Neužleiskime storosios žarnos ligų


Statistiniai duomenys teigia, kad storosios žarnos ligos plinta. Jos dažnai diagnozuojamos, kai liga jau ne pirmos stadijos. Kodėl? Ogi todėl, kad ankstyvieji storosios žarnos ligų simptomai dažnai nesukelia pacientui didesnių nepatogumų ir kančių, kol liga nepažengia toli ir kol jau prasideda komplikacijos. Norint sėkmingai kovoti su liga reikėtų atkreipti dėmesį būtent į ankstyvuosius požymius:

1. Tuštinimosi sutrikimai. Daugelis turi būdingą tuštinimosi ritmą: žmogus dažnai žino, kaip toks ar kitoks maistas pakeis jo “vidurius”, ir yra prie to prisitaikęs. Bet staiga pastebi, kad tuštinimasis tapo kitoks, ir to negali paaiškinti. Tai vienas iš pirmųjų įspėjimų.

2. Pilvo pūtimas. Žmogui ima pūsti pilvą ir neretai tuštinasi arba skystai, arba staiga viduriai užkietėja. Tai jau rimtas įspėjimas, kad reikia pasitarti su gydytoju.

3. Kraujo pasirodymas išmatose. Tai jau tikras signalas. Kraujas tuštinimosi pradžioje ar pabaigoje, tik jo pėdsakai ar nemažas kiekis turi kiekvieną tuoj pat versti ieškoti specialisto pagalbos. Net ir retkarčiais pasirodantis lašelis kraujo išmatose gali būti labai rimtos ligos požymis.

4. Skausmas. Nors ir keista, bet net ir jausdamas skausmą tuštindamasis ne kiekvienas ateina pas gydytoją. Gydymas kokiais nors savais metodais ar liaudies medicinos priemonėmis dažnai duoda pagerėjimą, bet žmogus nei sužino ligos priežastį, nei gali sau padėti, kad liga nesikartotų. Nedidelis ir neilgas tyrimas – rektoskopija – atskleidžia tikrą skausmo priežastį, o tiksliai parinktas gydymas gali padėti visam laikui nusikratyti šios negalios.

5. Išeinamosios angos niežėjimas. Šis simptomas gali būti tiek išeinamosios angos ligų (hemorojaus, įplėšos, fistulės ar pūlinio), tiek ir viso storojo žarnyno ligos simptomas. Dar viena priežastis, dėl ko žmonės dažnai bando susitaikyti su anksčiau išvardintais negalavimais ir neskuba pas gydytoją, yra baimė.

Keičiasi laikai, keičiasi ir gydymo metodai, tačiau žmonės dažnai tebegalvoja, kad pagrindinis hemorojaus gydymas yra tik operacinis ir labai skausmingas. O juk dabar 60-70 proc. hemorojaus atvejų galima išgydyti visai be operacijos, panaudojant specialias gumines žiedines ligatūras, o 30-40 proc. ligonių operacija galbūt ir neišvengiama, tačiau šiuolaikinėmis priemonėmis net ir pooperacinius skausmus įveikti nėra sudėtinga.

Baimę įveikti reikėtų turint omenyje, kad ilgai negydomos tokios storosios žarnos ligos – divertikuliozė, uždegimai, vėžys – anksčiau ar vėliau vis tiek sukels itin nemalonių negalavimų ir gydymas tada bus ne tik sudėtingas, bet ir ne toks sėkmingas. Neatimkite iš savęs galimybės pasveikti – ateikite pas gydytoją pasitikrinti tada, kai tik pajutote pirmuosius negalavimus.

Narimantas Samalavičius
medicinos mokslų daktaras, gydytojas proktologas

2005-02-17 12:00