Aukštaitijos Verslas

Nuo egzemos – moliūgai


Mūsų protėviai sugebėjo gana gerai išgydyti egzemą ir tam
vartojo kasdienės buities priemones, pavyzdžiui, beržų degutą. Seniau gydydami
deguto su niekuo nemaišė, tiesiog išsitepdavo juo pažeistą vietą ir gerai
išsikaitindavo pirtyje. Dabar toks būdas būtų per daug sudėtingas. Bet tepalą,
kuriame yra deguto, oficialioji medicina pripažįsta ir mūsų laikais.

Pirmas būdas. Paimti 2 šaukštus beržų deguto, pusę šaukšto bičių vaško, 1 šaukštą obuolių acto, 1 šaukštą rafinuoto aliejaus, geriausia saulėgrąžų. Visa tai sumaišyti ir 20 min. kaitinti vandens vonelėje. Dar karštą masę išpilstyti į stiklinius indelius, kai atvės – padėti į šaldytuvą.

Sustingusi masė užtepama ant sterilaus binto arba kelis kartus perlenktos marlinės servetėlės. Šiuo tvarsčiu aprišama pažeista vieta ir laikoma kelias valandas. Gydymo kursas turi tęstis ne ilgiau kaip savaitę, antraip degutas gali suerzinti odą, ir egzema vėl atsinaujintų.

Beje, ir degutas, ir medus gali sukelti alergiją, todėl prieš pradedant gydyti reikia atlikti odos jautrumo testą: truputį tepalo užtepti ant alkūnės linkio ar pakinklyje. Jei po kelių valandų oda nepradės niežėti ir neparaus, vadinasi, deguto tepalu galima gydytis be baimės. Bet šis tepalas netinka gydyti šlapiuojančiai egzemai – nuo jos rekomenduojamos beržų pumpurų vonios arba kompresai.

Antras būdas. Beržų pumpurus įpilti į tamsaus stiklo indą ir užpilti 1 cm spirito. Laikyti tamsioje vietoje 3-4 dienas. Kai spiritas įgaus tamsią, geltonai rudą spalvą, vaistas bus tinkamas vartoti. Perkoštas spiritinis antpilas vartojamas vonioms. Imama ketvirtadalis antpilo ir trys ketvirtadaliai vandens. Tokioje vonelėje egzemos pažeistas vietas reikia palaikyti 10-15 minučių. Procedūrą kartoti 5 – 7 dienas, paskui gydymo būdą pakeisti.

Trečias būdas. Puikiai žaizdas gydo ir žuvų taukai. Su jais galima pasidaryti medaus ir ricinos tepalą. Paimti lygiomis dalimis žuvų taukų, natūralaus medaus ir ricinos aliejaus. Viską sumaišius 10 min. virti vandens vonelėje ir atvėsinti. Kai masė taps drungna, į ją reikia išspausti kelias “Aevito” kapsules (kiekvienam šaukštui tepalo turi tekti po vieną kapsulę). “Aevite” yra vitaminų A ir E, skatinančių odos ląstelių dalijimąsi ir sustiprinančių gydomąjį efektą. Tepalu reikia ištepti egzemos pažeistą odą ir aprišti. Laikyti 4-5 val.

Medaus ir žuvų taukų tepalas taip pat gali sukelti alergiją, taigi prieš gydantis būtina atlikti odos jautrumo testą.

Ketvirtas būdas. Jau nuo senų laikų egzemai gydyti buvo vartojami moliūgai. Vidutinio dydžio geltoną moliūgą nulupti ir stambiai supjaustyti. Moliūgo gabalus virti riebiame piene 10-15 min., paskui sutrinti.

Paimti keliais sluoksniais sulankstytą marlinę servetėlę, ant jos vidurio užkrėsti truputį moliūgų košės, o kraštus kryžmai surišti, kad pasidarytų maišiukas. Jį reikia pridėti prie pažeistos odos vietos ir palaikyti 10-15 min. Paskui naudotą moliūgienę išmesti ir imti kitą porciją. Taip kartoti kelissyk. Visa procedūra užtrunka apie valandą. Ši priemonė ne tik gydo uždegimą, bet ir mažina niežėjimą.

Penktas būdas. Dar vienas receptas su moliūgais – gydomoji vonia. Moliūgą sutarkuoti arba sumalti mėsmale ir nusunkti. Sultis sumaišyti su vaistinių ramunėlių nuoviru ir supilti į šilto vandens vonią. Joje reikia pamirkti 10-15 min. Jau po 4 ar 5 kasdienių procedūrų sumažės išbėrimas, oda ims gyti, sumažės niežulys.

 Parengė A.Gotautaitė

2005-12-19 12:00