Aukštaitijos Verslas

Pėdų skausmas perspėja apie ligą


Pėdos sukurtos taip, kad atlaikytų kūno svorį. Tačiau net ir neturintieji antsvorio neretai skundžiasi kojų nuovargiu, maudimu, skausmingomis nuospaudomis. Ilgainiui pėda praplatėja, didysis pirštas iškrypsta į išorę. Tie negalavimai kur kas dažniau kamuoja moteris nei vyrus. Itin apmaudu, kad ne tik reikia kęsti skausmą, bet ir sunku prisitaikyti avalynę. Tad į signalus, kuriuos siunčia pėdos, reikia reaguoti iš karto ir kreiptis pagalbos į specialistą.

Kojos nuvargsta

Paprastai žengti pradedama nuo kulno, šiek tiek remiamasi pėdos išorine puse ir žingsnis baigiamas atsispiriant pirštais. Tačiau avint aukštakulnius eisena pasikeičia – moteris stypčioja ant pirštų ir tik šiek tiek atsiremia kulnimis. Taigi pirštams tenka didžiausias krūvis.

Taip varginami pėdų kaulai ir ilgainiui jos deformuojasi. Kojos patinsta, ant pirštų atsiranda nuospaudų, kamuoja pėdų skausmai, nes užspaudžiami nervai. Be to, nemenkas krūvis tenka ir stuburui, dubens kaulams, keliams. Tai sukelia rimtų sveikatos problemų.

Tapti mados aukomis ypač rizikuoja turinčiosios antsvorio. Dėl kasdien nešiojamų aukštakulnių gali atsikišti pėdos kauliukas – didysis pirštas ima krypti į išorę, o pirmasis padikaulis pasislenka į vidinę pusę.

Kad kojos nebūtų varginamos, patartina dėvėti patogius, tvirtais padais batus. Geriausia, kai pakulnės aukštis apie pustrečio centimetro. Apsiavus aukštakulnius nerekomenduojama stovėti ilgiau kaip dvi su puse valandos. Net ir sveikata nesiskundžiantis žmogus neturėtų pamiršti, kad ir kojoms reikia pailsėti.

Kalti genai

Dėl atsikišusių pėdos kauliukų vien aukštakulnių batų kaltinti negalima, nes šiuo negalavimu skundžiasi ir patogią avalynę dėvinčios moterys. Kodėl pakinta pėda ir iškrypsta pirštai, kol kas nėra visiškai aišku, bet manoma, kad pagrindinė priežastis – paveldimumas. Dukra ligą gali paveldėti iš motinos ar senelės.

Tačiau paveldimi ne „kauliukai“, bet pėdų tipas. Turintieji plačią pėdą ar žemą jos skliautą sirgti linkę dažniau nei tie, kurių aukštas pėdos skliautas.

Be to, daug įtakos gali turėti endokrininės sistemos veiklos sutrikimas – liga paūmėja prasidėjus klimaksui. Skausmą dėl atsikišusių pėdos kauliukų kenčia ir vyresnio amžiaus žmonės, kurių pėdos sąnariai pažeisti reumatoidinio ar podagrinio artrito. Dėl šios ligos gerokai sumažėja sąnarių judrumas. Lemiamą įtaką kartais turi ir buvusios pėdos traumos.

Į gydytoją reikėtų kreiptis jau tada, kai pėdos pakitimų dar nepastebima, bet prie kojos pirštų jaučiamas deginantis skausmas, atsiranda skausmingų nuospaudų. Kartais skauda kulną, žmogus greitai pavargsta, pradeda šlubčioti. Tie požymiai įspėja, kad pėdos raiščiai pavargo.

Malšinamas skausmas

Liaudies medicina siūlo nemažai receptų, kaip gydyti atsikišusius pėdos kauliukus. Varnalėšų ar kopūstų lapų, svogūnų kompresai, druskos ir įvairių vaistažolių vonelės, vandens procedūros tik trumpam apmalšina skausmą, bet nepanaikina jo priežasties. Tad pajutus pirmuosius simptomus reikia kreiptis į gydytoją ortopedą.

Uždegimui malšinti jis gali paskirti vaistų, fizioterapijos procedūras, rekomenduoja į batus įsidėti specialius įdėklus. Jie koreguoja pėdos judesius ir mažina kauliukų skausmą.

Kartais patariama tarp pirštų įsidėti specialius silikoninius ritinėlius arba pirštus nakčiai apsukti specialia plačia guma, bet ilgai jos naudoti negalima, nes sutrikdo kraujo apytaką.

Kai kurie tikina, kad padeda toks pratimas. Dešine ranka suimti didįjį kairės kojos pirštą ir jį lėtai, švelniai traukti į pėdos išorę. Tuo pačiu metu kairės rankos nykščiu spausti sąnarį į pėdos vidų. Tada dešine ranka stipriai suimti kairę pėdą ir kita ranka 30 sekundžių sukti didįjį kojos pirštą pagal laikrodžio rodyklę ir 30 sekundžių – prieš laikrodžio rodyklę. Viską kartoti su kita pėda ir ranka. Šis pratimas daromas kas antrą dieną apie metus.

Išeitis – operacija

Jei liga įsisenėjusi, pėdą tenka operuoti – ištaisyti kaulų ašį, pašalinti kaulines išaugas ir atgaivinti normalią sąnario funkciją. Esant nedideliam pėdos kauliukų atsikišimui, pašalinamos išaugos, sutvarkomi raiščiai, sausgyslės.

Vidutinės formos deformacijai gydyti reikia pašalinti kaulines išaugas, perpjautą kaulą pastumti į reikiamą padėtį, sutvarkyti raiščius ir sausgysles. Sunkios deformacijos atvejais ne tik pašalinamos kaulinės išaugos, bet ir koreguojama pirmojo padikaulio padėtis, ji fiksuojama, atkuriamas sausgyslių ir raiščių balansas.

Jei sąnarys labai pažeistas, gali būti taikoma papildoma minkštųjų audinių plastika, sąnarys gali būti protezuojamas.

Esant lengvai deformacijai, galima operuoti abi pėdas. Sunkios deformacijos atvejais operuojama po vieną pėdą. Kitą operaciją geriausia daryti maždaug po pusmečio.

Po operacijos paciento pėda sutvarstoma, 3–6 savaitėms jam parenkami specialūs batai. Paskui leidžiama avėti normalią avalynę, tačiau fizinis aktyvumas dar 8–12 savaičių ribojamas.

Vidutiniais ir sunkiais atvejais perpjautas kaulas fiksuojamas metalo strypais, sraigtais ar plokštele. Jei tenka operuoti labai pažeistą pėdą, po operacijos 4–6 savaitėms uždedamas gipso įtvaras.

Patariama vaikščioti su ramentais, pažeistos kojos neminti. Kaulas sugyja per du ar pustrečio mėnesio. Pooperaciniu periodu labai svarbu mankštinti didįjį pirštą. Mankšta pradedama 10–12 dienų po operacijos, kai sugyja pjūvis.

Reikia nuolat prižiūrėti

Ne laikas kojomis susirūpinti, kai jos pradeda skaudėti. Kojas reikia prižiūrėti nuolat. Jei ilgai dirbama stovint, namuose būtina nors pusvalandį pagulėti pakėlus kojas – galima jas padėti ant lovos atkaltės arba ant 4–5 pagalvių.

Nuovargį šalina ir kontrastinės kojų vonios. Atsisėdus ant vonios krašto 5 min. kojos palaikomos po karšto vandens srove ir tiek pat laiko – po šaltu dušu. Ši procedūra atliekama 3–4 kartus ir baigiama šaltu vandeniu.

Labai nuvargintas kojas veiksmingai atgaivina šiltos valgomosios druskos tirpalo vonelės.

Pavargusioms kojoms ypač naudingas pėdų masažas. Jį darant reikia masažuoti ne tik visą pėdą, bet ir kiekvieną kojos pirštą.

Nors retkarčiais vakarais naudinga palepinti kojas karšta juodųjų arbatžolių nuoviro vonele. Keletą kartų per savaitę galima paruošti stiprų vaistinės ramunėlės žiedų arba mėtos lapų nuovirą ir jame apie 10 min. mirkyti kojas.

Norint užgrūdinti pėdas, labai naudinga basomis vaikščioti per smulkius neaštrius akmenėlius ar žvyrą, po rasotą žolę.

Kad pagerėtų pėdų kraujo apytaka, rekomenduojama atlikti tokį pratimą: išbarstyti ant grindų 5–7 pieštukus ir surinkti juos kojų pirštais. Į šlepetes galima įberti po 5–6 žirnius ir jomis apsiavus pavaikščioti po kambarį. Tai labai efektyvus kojų paduose esančių refleksogeninių zonų masažas.

PARENGĖ L.ŽUKAITĖ


Nuotr. Į signalus, kuriuos siunčia pėdos, reikia
reaguoti iš karto ir kreiptis pagalbos į specialistą.

2008-06-19 12:00


Komentarai

  • Gintare 2012-10-12 10:42

    laba diena, man viena diena nei is sio, nei is to pradejo skaudeti peda. Kai einu tik ant kulno, skausmKas tai galetu buti, aciu.as beveik nejuntamas, taciau kai prmenu visa peda skauda. Kaip pabunu nevaiksciojus skausmas dingsta.