Aukštaitijos Verslas

Rusiški vaistai į Lietuvą sugrįžta kontrabandininkų krepšiuose


Lietuvai tapus Europos Sąjungos nare, vienas po kito iš
vaistinių dingo rusiški vaistai – valerijonas, citramonas, pigūs tepaliukai,
karvalolis, kiti lietuviams gerai žinomi ir įprasti medikamentai.

Tiesa, atsirado europietiški jų pakaitalai – modernesnėmis pakuotėmis, bet ir kaina – europietiška. Receptai analgetikams, manant, kad įpratusieji gydytis savarankiškai pakeis savo įpročius ir stos į eilę prie šeimos gydytojų kabinetų – dar vienas žingsnis, praretinęs vaistinių klientų gretas.

Valdininkų bandymai išmušti nostalgiją rusiškiems vaistams prie jų įpratusiųjų liko nesuprasti. Juolab kad netrukus atsirado galinčių ir norinčių šį praradimą kompensuoti. “Šių metų pradžioje vaistų kontrabanda iš Rusijos suintensyvėjo”,- “Sekundei” tvirtino Muitinės Kriminalinės tarnybos atstovas spaudai Gediminas Kulikauskas.

Taip teigti jis turi pagrindą – miesto įstaigose jau lankosi pigių rusiškų vaistų prekeiviai. Medikamentų pasirinkimas itin didelis – sąraše apie 200 pavadinimų vaistų. Iš jų – tik keletas registruoti Lietuvoje. Preparatai gabenami iš Kaliningrado. Atrodo, kad į šio miesto lankytinų vietų sąrašus kelionių organizatoriai turės įtraukti ne tik turgų, kur lietuviai perka pigią degtinę ir cigaretes, bet ir vaistines.

Vilioja mažos kainos

“Sekundės” gautame kontrabanda į Lietuvą iš Kaliningrado gabenamų vaistų sąraše – kone visas vaistinės asortimentas, pradedant 50 centų kainuojančiomis anglies tabletėmis, baigiant vaistais nuo vėžio ir smegenų traumų. Sąraše – tetraciklinas, širdies ritmo sutrikimus gydantis riboksinas, kosmetinės gydomosios kaukės, kad ir iš avies placentos, tekainuojančios 6 litus, prozerino, vartojamo smegenų traumoms gydyti, ampulės už 5 litus, tepalai su meškos, barsuko, švilpiko taukais ir daugybė kitų preparatų. Neišgalintiesiems tiek mokėti kontrabandininkai gali pasiūlyti vos du litus kainuojančių raminamųjų ar širdies lašelių už pusantro lito. Vaistų pavadinimai rašomi rusiškai, o paaiškinimai, kokias ligas jais galima gydyti, pateikiami lietuvių kalba.

Kalbama, kad šių ir daugybės kitų, ir dar niekam negirdėtų pigių vietnamietiškų vaistų, maisto papildų galima įsigyti miesto turguje, tik reikia žinoti, kas jais prekiauja – ant prekystalių tokios prekės niekas nededa. Vaistų prekeiviai vis dažniau praveria miesto įstaigų duris ir siūlo įsigyti pigių medikamentų, maisto papildų čia pat, vietoje, neužsukant į vaistines ir nevarstant gydytojų kabinetų durų.

Farmacininkai šokiruoti

“Teko girdėti, kad Lietuvoje neregistruotų vaistų prekeiviai lankosi įstaigose, siūlo pigių rusiškų preparatų, bet kad kontrabanda vežama tokiais mastais – nesitikėjau”,- sakė į vaistų sąrašą pažvelgęs Stoties gatvėje įsikūrusios vaistinės vedėjas Zenonas Paulavičius. Atidžiau panagrinėjęs kontrabandininkų siūlomą asortimentą, farmacininkas jame aptiko tik keletą vaistų, registruotų Lietuvoje, pavadinimų. “Kitais jau seniai nebeprekiaujame, jie laikomi pasenusiais. Kitų pavadinimai man nieko nesako – jų niekada Lietuvoje ir nebuvo, o vietnamietiški maisto papildai ir vaistai – tikra naujiena, apie juos girdžiu pirmą kartą”,- negalėjo atsistebėti Z.Paulavičius.

Jo nuomone, situacija, kad vaistai tapo kontrabandine preke, atsirado pasikeitus prekybos tvarkai, uždraudus įvežti rusiškus medikamentus.

“Visiems žinomų preparatų nebėra, tačiau jų poreikis išliko. Jei negauna vaistinėse, atranda kitur”,- sakė vaistinės vadovas. Situaciją paaštrino ir receptų analgetikams įvedimo tvarka. Manyta, kad bus geriau, bet, kaip dažnai pasitaiko, lazda perlenkta.

Farmacininką šokiravo, kad kontrabandininkų sąraše – antibiotikas tetraciklinas. “Apie savarankiško gydymosi antibiotikais pasekmes baisu ir pagalvoti. Juolab gydantis tetraciklinu, jo mūsų medikai pacientams seniai nebeišrašo. Sunkiai suvokiama, kad ligonis gali pats gydytis smegenų traumas. Prozerinas turėtų būti ne vaistų, o nuodų sąraše. Tokie medikamentai turi būti vartojami tik stacionare, griežtai prižiūrint gydytojui,- tvirtino Z.Paulavičius.- Grįžtam į viduramžius. Neturiu žodžių”,- taip savo požiūrį į naują kontrabandos rūšį išreiškė vaistinės vadovas.

Prekeiviai – nelygiaverčiai konkurentai

Z.Paulavičius nemano, kad kontrabanda į Lietuvą medikamentus gabenantys asmenys yra šalies vaistinių konkurentai.

“Iš dalies gal ir taip. Jie už įvežamus vaistus nemoka muito ir kitokių mokesčių, tad pageidaujamus medikamentus parduoda pigiau. Antai anglies tabletės pas juos kainuoja 50 centų, mano vaistinėje – 63 centai. Bet nemanau, kad dėl tų kelių centų protingi žmonės rizikuotų savo sveikata”,- pabrėžė farmacininkas.

“Sekundės” pašnekovo nuomone, tokį kiekį vaistų gabena tikrai ne turistai – daugelis sąraše esančių preparatų ir Rusijoje parduodami su receptais.

“Manyčiau, kad tai jau – šešėlinis verslas, turintis gerai išplėtotą sistemą. Už didelius pinigus galima viskas – per sieną kontrabanda keliauja spiritas, rūkalai, dabar jau ir vaistai. Turistas tokių kiekų tikrai neįveš”,- įsitikinęs vaistinės vadovas.

Jo nuomone, perkantieji pigius medikamentus iš Kaliningrado negali būti tikri, kad įsigijo būtent tai, kas užrašyta ant pakuotės. “Kas gali paneigti, kad preparatai nepagaminti nelegaliame garažėlyje? Visi vaistai turi būti laikomi specialiomis sąlygomis. Antai sąraše esančios alijošiaus ampulės laikomos tik šaldytuve. Nemanau, kad kontrabandininkams tai rūpi. Jie su krepšiais vaistų keliauja iš įstaigos į įstaigą, visą dieną preparatus laiko turguje, gal net saulės atokaitoje”,- kalbėjo “Sekundės” pašnekovas. Vaistinės vedėjas nė neabejoja, kad nelegali prekyba gali turėti rimtų pasekmių, kurias šalinti teks mūsų medikams.

Vaistų kontrabanda – įsibėgėjantis reiškinys

Muitinės Kriminalinės tarnybos atstovas spaudai G.Kulikauskas pabrėžė, kad vaistų iš Rusijos nelegalus įvežimas suintensyvėjo šiais metais – anksčiau lietuviai prioritetus teikė pigiai rusiškai degtinei, cukrui ir cigaretėms. “Medikamentus dažniausiai veža moterys, pensininkai. Rusijoje vaistai pigesni nei pas mus, kainų skirtumas ir yra pagrindinė priežastis, kodėl imamasi šios veiklos”,- teigė G.Kulikauskas. “Didžiausias vaistų kontrabandos kiekis užfiksuotas 2003 m. pabaigoje, bet ne pasienyje su Kaliningrado sritimi. 300 tūkst. psichotropinių tablečių buvo skirta ne Lietuvos, bet Skandinavijos šalių rinkai”,- pasakojo Muitinės Kriminalinės tarnybos atstovas spaudai.

Panevėžio miesto policijos pareigūnai vaistų prekeivių miesto turgavietėse nėra užfiksavę. Kol kas apie šią nelegalią prekybą informacijos neturi ir miesto Vyriausiojo policijos komisariato Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnai.

“Į Lietuvą negalima įvežti jokių vaistų, jei neturima juos išrašiusio gydytojo recepto. Už psichotropinių vaistų, kad ir vienos tabletės, įvežimą be recepto gresia baudžiamoji atsakomybė. Kitų vaistų kontrabanda užtraukia administracinę baudą. Visi medikamentai konfiskuojami”,- sakė Panevėžio teritorinės muitinės Teisės skyriaus vedėja Raimonda Dzelzienė.

Rasa Šošič
tel. (8-655)04727, rasa@sekunde.com

A.Repšio nuotr. Prekybą vaistais iš po skverno vaistinės vedėjas Z.Paulavičius pavadino viduramžiais.

2005-05-04 12:00


Komentarai (3)

 • tamsos baikeris 2011-11-28 17:06

  duxai jus visi tokiu maziau reik

 • Ligonis 2011-11-03 18:33

  Tokius vaistininkus varyti karvių ganyti,o ne užsienio vaistų mafijos interesus ginti.
  Ko šis ponulis lygina anglies kainą o ne kokio minėto riboksino kur pas mus kainuoja nuo 12,85 lt.,o Rusijoje 3,40 lt.
  Štai ponui,smegenų prašviesėjimui ištrauka iš”Lietuvos sveikata”saito straipsnio”Validolio į turgų” :
  Yra preparatų, kurie jau ne vieną dešimtmetį populiarūs ir įprasti vartotojui. Deja, vaistinėse jų nėra.
  Sintomicino tepalas turguje kainuoja 8 Lt. Vaistinėse jo ieškok su žiburiu. Tiesa, kai kuriose vietoj sintomicino pasiūlo baneociną. Tačiau pirkėjui tenka spręsti, ar verta mokėti pusantro karto daugiau (baneocino kaina 12 Lt 39 ct), ar iš tiesų baneocinas pakeis įprastąjį sintomiciną. Be to, be recepto vaistas neparduodamas – o kol žmogus pateks pas gydytoją, praeis daug laiko…
  “Turgaus farmacininkė” pasiūlė Višnevskio tepalą, kurį ketino parduoti už viliojamą kainą. Mat buteliukas buvo be etiketės: “Galiu parduoti už penkis litus, nors paprastai jis parduodamas už septynis”. Višnevskio tepalas vartojamas jau 80 metų, kai kuriose šalyse vadinamas “tepalu stebuklu”. Vaistinėse jo nėra. Išskyrus kai kurias, kuriuose vaistai yra gaminami. Pavyzdžiui, Vilniuje, Gedimino pr. 27. Čia pagaminto Višnevskio tepalo buteliukas kainuoja 6 Lt 60 ct.
  Tiesa, farmacijos specialistai teigia, jog Višnevskio tepalas atgyveno savo erą ir šiuolaikinė medicina jo nerekomenduoja naudoti.
  Validolis (dešimt tablečių) dar neseniai turguje kainavo 1 Lt 20 ct, dabar už jį prašo 1 Lt 50 ct. “Camelijos” vaistinėse validolio kaina 4 Lt 90 ct. Tačiau užtaikiau ant akcijos – iš manęs reikalavo tik 4 Lt 11 ct. Nors akcija – vis tiek kelis kartus brangiau nei turguje. Bet pigiau nei “Eurovaistinėje”, kur pakuotė validolio kainuoja 5 Lt 90 ct.
  Korvalolis turguje kainuoja 3 Lt. “Eurovaistinėse” – 6 Lt 69 ct.
  Turguje virškinimą gerinantis preparatas “Festal” parduodamas už 3 Lt. Vaistinėse vietoje jo yra vaistas “Mezym forte”, kurio kaina 5 Lt 72 ct.
  Nuo širšės įkandimo turguje bobutė parekomendavo propolį, kurio kaina 5 Lt. Vaistinėse patarė “Psilo-balzam” už 12 Lt 99 ct (ir antihistamininių vaistų).
  Vaistinėse vaistai, be abejo, šiuolaikiškesni ir saugesni, tačiau pensininkui arba mažas pajamas turinčiam piliečiui nuo to nelengviau.
  Pirkėjai – daugiausia pagyvenę žmonės. Jie nelinkę keisti įpročių ir perka tai, kas jų nepalenkiama nuomone geriausia. Argi jie visada neteisūs?
  Jei validolis ir placebo nedaug kuo skiriasi, kodėl reikia drausti. Aišku, širdies jis nepagydys, bet pasijusti į jį įtikėjusiam geriau, tikrai padės.

  • Nina 2011-11-22 13:44

   Pilnai pritariu,vaistai rusiski buvo pigus ir geri,bet dabar viskas kitoniskai,kad ir nezmoniskai,svarbu kazkam krautis pinigelius,o pirkejas esi is visu pusiu kamuojamas ne tik skausmo,bet ir musu sveikatos ponu,kurie pamsta musu ligoniu,pensininku,invalidu saskaita,pigius isbrauke is sarasu,veza neaisku ar geresnius,bet kelis -keliolika kartu brangesnius,ypac tie maisto papildai-juk jie tik grazi pakuote,reklama ir pinigai,o nauda…niekas nepasveiko nei nuo stuburo skausmu,nei nuo kitu sanariu ligu,uz 30-60 litu nusipirkes vaisiu-vitaminu gausi keliasdesimt kartu daugiau,juk visa tai reklama ir uzdarbis musu vaistinems,sveikatos ministeriju,gydytoju kisenems,na o del rusisku,juk mes vyresni zinome,kad jie buvo ne prastesni uz dabar iveztus vokiskus,angliskus,prancuziskus,latviskus ir dar neaisku kokius,bet skirtumas pakuotes grozyje,reklamoje,o labiausiai pinigineje,as uz rusiskus,nors ir kontrabanda,o kad sito nebutu,valstybei nusiimti raudona kepure,ir sudarineti sutartis del vaistu tiekimo i musu vaistines