Aukštaitijos Verslas

Šaltis pakando ir medžiotoją


Spūstelėjus šalčiui, padaugėjo kūną nušalusių žmonių, kai kuriems iš jų ligoninėje teko amputuoti galūnes.

Respublikinės Panevėžio ligoninės Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus vedėja Jolanta Vokietienė sako, kad per parą kreipiasi trys, keturi  nuo šalčio nukentėjusieji. Dažniausiai tai nuolatinės gyvenamosios vietos neturintys asmenys. Jie esant žemai temperatūrai daug laiko praleidžia lauke, vilkėdami per plonus drabužius ir avėdami ne žiemos sezonui skirtą avalynę.

Tačiau pasitaiko, kad rankas ar kojas nušąla dirbantieji lauke, taip pat neapdariai pasirinkusieji pirštines ar batus.

Nesunkūs nušalimai gydomi ambulatoriškai. Tačiau benamiai nepaiso medikų nurodymų, kaip gydyti ir prižiūrėti nušalusią kūno vietą, tad po kurio laiko vėl grįžta į ligoninę. Tada nušalimai būna sunkesnio laipsnio.  Traumatologijos skyriuje dabar gydomi penki smarkiai galūnes nušalę asmenys. Trys iš jų – vadinamieji klajokliai.

Keturiems iš penkių nelaimėlių teko iškentėti dalinę galūnių amputaciją. Abiejų kojų pirštų neteko ir pusamžis medžiotojas – juos smarkiai nušalo medžioklėje.

Pasak gydytojų, amputacijas patyrę benamiai neturi privalomojo sveikatos draudimo, todėl negali gauti nemokamų protezavimo paslaugų ir kitos planinės pagalbos.

Traumatologijos skyriaus vedėjas Robertas Lapka svarsto, kad nakvynės namai tokiems žmonėms turėtų būti atviri ne tik naktimis, bet ir visą parą, kad per šalčius jie galėtų prisiglausti ir išvengti  nušalimų.

Panevėžio socialinių paslaugų centro Socialinės priežiūros skyriaus vedėja Aurelija Skudienė teigia, kad vadinamuosiuose nakvynės namuose Elektronikos gatvėje, buvusiame „Ekrano“ gamyklos profilaktoriume, benamiai nuo spalio iki gegužės gali būti ir dienomis.
„Bėda ne ta, kad mes nepriimame, o ta, kad jie nenori pas mus būti. Pernakvoja ir iškeliauja savais keliais“, – teigė vedėja.

Nakvynės namai benamiams gali pasiūlyti tik pastogę, tačiau jų nemaitina. Pasak A. Skudienės, dažnas maisto labiau linkęs ieškotis konteineriuose, nei kulniuoti karštos sriubos į „Betliejaus“ valgyklą Katedros aikštėje.

Inga SMALSKIENĖ , Sekunde.lt

2013-01-24 09:03