Aukštaitijos Verslas

Sendaikčiai gali susargdinti


Antikvariatų klientai ir vadinamuosius blusų turgus pamėgusieji turėtų būti atsargūs pirkdami senovinius laikrodžius, fotoaparatus, kompasus, kai kuriuos karinės technikos atributus, seną buitinę techniką. Radiacinės saugos centro (RSC) specialistai įspėja, kad šie daiktai gali skleisti jonizuojančią spinduliuotę.

„Šiais laikais gamintojams draudžiama naudoti radioaktyviąsias medžiagas, o anksčiau jos gamyboje buvo naudojamos ir nėra garantijų, kad saugiais kiekiais“, – tvirtino Radiacinės saugos centro Ekspertizės ir medicininės apšvitos stebėsenos skyriaus vedėjas Julius Žiliukas.

Pasak jo, ilgai naudojant radioaktyviosiomis medžiagomis padengtus daiktus, gali kilti pavojus sveikatai. Jie ypač pavojingi mažiems vaikams, nėščioms moterims.

Rizikuoja ir nagingi meistrai, ardantys ir taisantys antikvarinius prietaisus. Pažeidus daikto korpusą, radioaktyviosios medžiagos gali būti įkvėptos ar kitaip patekti į organizmą ir išprovokuoti sunkias ligas, tarp jų ir vėžį. Specialistas pasakojo, kad RSC nuolat atlieka sendaikčių, kurių sudėtyje yra radioaktyviųjų medžiagų, tyrimus.

Darbuotojai lankosi turgavietėse, antikvariatuose, matuoja parduodamų daiktų skleidžiamą dozės galią. J.Žiliuko teigimu, dalis žmonių net nenutuokia, kad gražus senovinis laikrodis ar kompasas gali būti pavojingas sveikatai.

Jų skalės ir rodyklės, kad švytėtų tamsoje, padengtos radioaktyviosiomis medžiagomis. Tiesa, radiacinės saugos specialistai per tikrinimus retai nustato, kad vienas ar kitas gaminys skleidžia gamtinį foną viršijančią jonizuojančiąją spinduliuotę. Tačiau būta nemažai atvejų, kai šios spinduliuotės dozė keliolika kartų viršija leistiną normą  daiktuose, kuriuos patikrinti atneša patys gyventojai.

„Jei  senovinių laikrodžių, kompasų, karinių ar buitinių prietaisų skalės švyti tamsoje, yra didelė tikimybė, kad joms gaminti buvo panaudotos radioaktyviosios medžiagos. Atpažinti ir nustatyti tokias galima tik turint specialią įrangą“, – teigė J.Žiliukas.

Inga SMALSKIENĖ, Sekunde.lt

2012-07-18 12:28